השלמה יקרה

חרדים לשעבר רוצים לתבוע: לא לימדו אותנו מקצועות ליבה

עשרות יוצאים לשאלה מבקשים פיצויים על הזמן והכסף שהשקיעו כדי להשלים חומר חיוני

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית על גג המוסד (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90. צילום אילוסטרציה

חרדים-לשעבר מתכננים להגיש תביעה נגד המדינה, בטענה שמכיוון שבילדותם לא למדו מקצועות בסיסיים במוסדות החינוך החרדיים, הם איבדו שנות עבודה וכסף רב. לדבריהם, לא למדו מקצועות אלה אף שלמדו בפיקוח הרשויות. מאז שיצאו בשאלה הם השקיעו זמן וכסף כדי להשלים חומר חיוני ועתה על המדינה לפצותם.

עמותת מ.ע.ב.ר, העוסקת בגישור בין יוצאים בשאלה לבני משפחותיהם, מזמינה בדף הפייסבוק שלה כל מי שניזוק מהעדר השכלה יסודית במקצועות ליבה להצטרף להליך המשפטי. "מי שלמד בחינוך חרדי ללא ליבה (גם מי שחרדי בהווה) והזדקק להשלים בגרויות או פסיכומטרי, או שעדיין צריך להשלים, איבד שנות עבודה, או שנגרם לו נזק כספי אחר, מוזמן לשלוח פרטים", כותבת העמותה.

מאז פרסום הקריאה בפייסבוק פנו לעמותה עשרות גולשים המעוניינים להצטרף לתביעה, אמר ל-ynet אודי, חרדי-לשעבר 

אנשים למדו רק ביידיש עד גיל 20 – גמרא, משנה ואולי שעה חשבון בשבוע... ללא שום חינוך בסיסי

ומיוזמי המהלך. להערכתו, מספרים המצטרפים לתביעה יגיע לכ-200.

משרדו של עו"ד שלמה לקר קיבל על עצמו את התיק בהתנדבות, ואנשיו כבר מכינים את כתב התביעה. "אנשים למדו רק ביידיש עד גיל 20 – גמרא, משנה ואולי שעה חשבון בשבוע, וגם זה רק עד גיל 10, ללא שום חינוך בסיסי", טען אודי, "לא עברית, לא אנגלית, לא מתמטיקה ולא מחשבים... הם נשארים תקועים במסגרת, וכך השיטה הזו מנציחה את הבורות ואת השלטון שלה בחברה החרדית".

לדבריו, התובעים יטענו כי "המדינה היתה צריכה לדאוג לכך שהם יקבלו את החינוך הבסיסי, שלמעשה צריך להיות חלק מחוק חינוך חובה חינם". הפרסום בדף הפייסבוק של העמותה עורר תגובות רבות. הגולשים מתדיינים בסיכויי התביעה.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?