אין מקום לציונים

הרב עמאר מטרפד מינוי רבנים ששירתו בצה"ל

הרב הראשי לישראל וש"ס מנעו את מינוים של הרב ישראל וייס והרב אביחי רונצקי, בעבר הרבנים הראשיים בצה"ל, לתפקידים בכירים

הרב שלמה עמאר. צילום: איציק אדרי, wikipediaהרב שלמה עמאר. צילום: איציק אדרי, wikipedia

ש"ס והרב הראשי לישראל, הרב שלמה עמאר, מונעים את מינוי שני הרבנים הראשיים האחרונים בצה"ל, תא"ל הרב אביחי רונצקי ותא"ל הרב ישראל וייס, לתפקידים בכירים. קלמן ליבסקינד כותב בבלוג ב-nrg כי ש"ס והציונות הדתית הגיעו לפני זמן מה להסכמה בנוגע למינוי רבני ערים בכל הארץ. התוכנית כוללת, בין השאר, את פתח תקוה.

במסגרת ההסכמות הוחלט שש"ס תמנה את הרב בנימין אטיאס, אחיו של שר השיכון אריאל אטיאס, לרב הספרדי של העיר. הציונות הדתית תחליט מי יהיה הרב האשכנזי של פתח תקוה. במפד"ל הציעו את התפקיד לרב רונצקי, כיום ראש ישיבה ביישוב איתמר. רונצקי התלבט ולבסוף נתן תשובה חיובית עקרונית.

זמן קצר אחר כך התברר כי בש"ס רואים ברונצקי סדין אדום. אדם שהיה בסוד המגעים אמר לרונצקי, כי הסיבה להתנגדות המפלגה למינויו היא סירובו למנות בצה"ל רבנים חרדים שעמאר חפץ ביקרם. לאחר שמונה לתפקיד הרב הראשי של צה"ל נפגש רונצקי עם עמאר ועם הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר. הוא הסביר שלדעתו, רב המלווה יחידה קרבית צריך להיות בעצמו לוחם בעברו. הרבנים הראשיים לחצו עליו למנות רבנים חרדיים לתפקידים בצבא, אבל הוא לא נענה. הרב עמאר גם דרש ממנו לקדם בדרגה את אחד הרבנים ברבנות הצבאית.

רונצקי נפגש עם הרב עובדיה יוסף ועם יו"ר ש"ס, אלי ישי, שביקשו ממנו להיענות לבקשתו של עמאר. רונצקי שוב לא נענה. עכשיו, כשש"ס פסלה את מינויו לרב העיר פתח תקוה, המסר התחדד. "הם אומרים שאתה יותר מדי ציוני, יותר מדי מזוהה עם הצבא",

'הם אומרים שאתה יותר מדי ציוני, יותר מדי מזוהה עם הצבא', אמר לרונצקי אדם שניהל את המו"מ עם ש"ס

אמר לו מי שניהל את המו"מ עם אנשי ש"ס.

בלשכת הרב עמאר טענו שעניינו של הרב רונצקי לא הונח על שולחנו, אולם הוסיפו: "אין כאן שום עניין אישי חס וחלילה נגד אף אדם. אבל כמו בכל מערכת, רבנים שמקובלים על הציבור ופועלים בשיתוף פעולה מלא, רצויים יותר על הציבור ועל הממונים עליהם".

גם קודמו של רונצקי בתפקיד הרב הצבאי הראשי, הרב ישראל וייס, עבר חוויה דומה. לפני למעלה משנה הגיש הרב וייס את מועמדותו לתפקיד מנהל בתי הדין הרבניים. הוא הגיע לשלב האחרון בהתמודדות על התפקיד. הרב עמאר התערב כדי להסיר את שמו מהרשימה. וייס הבין כי הסיבות להתנגדות למינויו לתפקיד קשורות לעובדה ששירת בצבא ולהשתייכותו המפלגתית.

מלשכתו של הרב עמאר נמסר: "לתפקיד כה חשוב ובעל משמעות הראשון לציון חיפש את הטוב, הראוי והמתאים ביותר. הראשון לציון סבור שיש אנשים המתאימים יותר לתפקיד זה ופעל על מנת לקדמם. כשם שבמערכת בתי המשפט הבינו שרק שופט המכיר את המערכת מבפנים יוכל להיות מנהל בתי המשפט, כך גם בבתי הדין הרבנים ראה הרב לנכון לקדם דיין אשר מכיר את המערכת מבפנים".

"יש פה משהו הרבה יותר גדול מסיפור אישי של הרב וייס או של הרב רונצקי", אומר בכיר בציונות הדתית, שהיה מעורב במגעים למינוי רונצקי לרב של פתח תקוה. "יש כאן אמירה של נציגי החרדים שלפיה רבנים עם תפיסת עולם ציונית ששירתו בצה"ל, שמסמלים את החיבור בין הרבנות לצה"ל, פסולים".

לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?