חקירה בהמתנה

משרד החינוך נכנע – מקפיא את מכרז החוקרים בישיבות

המכרז למעקב של חברת חקירות פרטית אחרי ישיבות וכוללים הושהה, בגלל "שאלות על חוסר שוויוניות"

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטראובר, הורתה להשהות את המכרז לפיקוח על מוסדות חינוך חרדיים. ההוראה ניתנה בעקבות פרסום ב"מעריב", שלפיו משרד החינוך פרסם מכרז להעסקת חוקרים פרטיים שיבדקו את הדיווחים של ישיבות וכוללים.

בידיעה ב"מעריב" כתב עמרי מניב כי משרד החינוך שוכר חברות חקירות פרטיות, כדי לבצע מעקבים חשאיים בישיבות. המשרד פרסם מכרז להעסקת חברת חקירות פרטיות, שתבצע מעקב אחרי ישיבות וכוללים המקבלים תקציבים ממשלתיים. חברת החקירות תעקוב גם אחרי אברכים המקבלים מלגות ואחרי הורים לילדי גן המקבלים מלגות בהתאם למצבם הכלכלי.

מקור במשרד החינוך אמר כי ההחלטה על השהיית המכרז התקבלה "בגלל שעלו שאלות לגבי חוסר שוויוניות,

ח"כ ישראל אייכלר מתכוון להגיש הצעת חוק, שלפיה בדיקות הנערכות בגופים תורניים יוחלו על כל מוסד מתוקצב במדינה

עקב כך שהחקירות מתנהלות נגד מוסדות חרדיים בלבד. עכשיו יוחלט על נוהל בקרה שיהיה תקף לכלל הציבור".

במשרד החינוך הוחלט גם לבטל את סעיפי המכרז הנוגעים למעקבים אחרי הורים לילדים בגילאי 4-3. הידיעה על הכוונה לעקוב אחרי ישיבות עוררה סערה בציבור החרדי.

חבר הכנסת ישראל אייכלר, יו"ר סיעת יהדות התורה, מתכוון להגיש הצעת "חוק בדיקה אחידה", שלפיה בדיקות הנערכות בגופים תורניים יוחלו על כל מוסד וגוף מתוקצבים במדינה. "אני בעד בדיקה וחקירה של כל כספי הציבור המגיעים לכל המוסדות המתוקצבים, ללא הבדל ואפליה בין מוסד חינוך חרדי או חילוני וכל מוסדות התרבות החילונית", אמר אייכלר.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?