אלוהי צבאות

למה הפסדנו במלחמת לבנון השנייה? אלי ישי מסביר

שר הפנים אמר בכנס מחזירים בתשובה, כי התוצאות העגומות של מלחמת לבנון נבעו מהסתמכות דלה על אלוהים. מאוחר יותר התנצל

יור שס ושר הפנים אלי ישי מניח תפילין בקבר רחל ביום המסורתי של העליה לקברה 08112011 צילום אורי לנז פלאש 90.jpgשר הפנים, אלי ישי, מניח תפילין בקבר רחל. צילום: אורי לנז, פלאש 90

שר הפנים, אלי ישי, סבור כי התוצאות הקשות של מלחמת לבנון השנייה נובעות מכך שהצבא לא סמך מספיק על האל. בידיעה באתר News1 נכתב כי בכנס מחזירים בתשובה שקיים הרב ראובן אלבז אמר ישי: "במלחמת ששת הימים, כל מדינות ערב נלחמו נגד עם ישראל... במלחמת לבנון השנייה היינו הצבא הכי חזק במזרח התיכון, לא כמו במלחמת ששת הימים... בלי מצרים, בלי סוריה, בלי לבנון, בלי עיראק, בלי תימן, בלי לוב, רק 2,000 חיזבאללונים. תראו מה קרה במלחמת לבנון השנייה.

"אתם יודעים מה ההבדל? במלחמת ששת הימים כל יהודי ויהודי שהלך למלחמה והלך לקרב הרים את העיניים לבורא עולם. אבל במלחמת לבנון השנייה אמרנו: 'כוחי ועוצם ידי' הקדוש ברוך הוא אמר לנו: 'כוחי ועוצם ידי?! בוא נראה מה יהיו התוצאות'. ... כשכל מדינות ערב נגד העם היהודי, מה שיציל את העם היהודי זה לומדי התורה ומזכי הרבים וקירוב רחוקים והתשובה".

בעקבות דיווח על הדברים בערוץ 10 קמה סערה ציבורית ומשפחות שכולות רבות מתחו ביקורת על ישי, שפרסם למחרת הודעת התנצלות בעייתית. "המשפחות השכולות והנופלים זה הדבר הקדוש לעם ישראל", נאמר בהודעת ההתנצלות. עם זאת, על פי "גלובס", טען ישי כי הדברים צוטטו מפיו באופן מגמתי ושגוי. "כאנשים מאמינים ברור לנו שניצחונות במלחמות ישראל תלויים

ישי: כשכל מדינות ערב נגד העם היהודי, מה שיציל את העם היהודי זה לומדי התורה ומזכי הרבים וקירוב רחוקים והתשובה

באמונתנו בבורא עולם... היהירות היא אם כל חטאת. איך טקסט כל-כך אמוני ובסיסי שאמרתי הפך לכלי ניגוח פוליטי הזוי? לצערי, ציטטו קטעים מדרשה תורנית כדי להציג אותי כאויב העם".

האלוף (מיל') אלעזר שטרן, ראש אכ"א לשעבר, תקף בחריפות את ישי. באתר ערוץ 7 נכתב כי בראיון לגלי צה"ל כינה שטרן את השר ישי "טיפש". לדברי שטרן, אלוהי ישראל לא שייך לא לש"ס לא ליהדות התורה, לבית היהודי או הלאומי. בשיחה עם ערוץ 7 הוסיף שטרן, כי השר ישי צריך להסביר אם לתפיסתו גם השואה התרחשה משום שבאירופה לא התפללו או לא למדו תורה.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, כותב בבלוג "משגיח כשרות" כי דבריו של ישי אינם הניסיון הראשון של ש"ס מנסה להסביר כישלונות צבאיים בלבנון. הוא מזכיר כי עוד ב-1984 ריאיין את ח"כ שמעון בן שלמה מש"ס. בן שלמה אמר שאסור לסגת מלבנון ללא הסדרי ביטחון מלאים. "כשהקשיתי ושאלתי מה עם כל ההרוגים, הסביר שההרוגים הם לא בגלל השהות בלבנון 'אלא בגלל שיש פריצות בצבא. הבנות הן הגורמות להרג'".

לידיעה על דבריו של ישי

 לידיעה על התנצלותו של ישי

 לתגובתו של אלעזר שטרן

 לבלוג "משגיח כשרות"איך תוכל לפעול?