הדרת ספרדים

ועדות אכלוס מונעות מספרדים לגור בערים אשכנזיות

ד"ר שלומי דורון – מעמדם של חוזרים בתשובה ספרדים הוא הנחות ביותר בעולם החרדי. ועדות אכלוס שפועלות בריכוזי מגורים אשכנזיים דוחקות אותם החוצה

שכונה חרדית בירושלים, צילום: Ben Piven, flickrשכונה חרדית בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: Ben Piven, flickr

חוזרים בתשובה ממוצא ספרדי, שמעוניינים לגור ביישובים או בשכונות חרדיים, נדחקים החוצה. בכל שכונה חרדית פועלת ועדת אכלוס, שבין השאר בודקת את מוצאם של המעוניינים לגור במקום. ועדות האכלוס אינן מאפשרות לחוזרים בתשובה ממוצא ספרדי לגור בערים ובשכונות חרדיות-אשכנזיות. כך עולה ממחקר של ד"ר שלומי דורון מהמכללה האקדמית באשקלון.

לדבריו, במגזר החרדי מעמדם של בעלי תשובה ספרדים הוא הנחות ביותר. "בעולם החרדי גרים במקומות סגורים. הם לא רוצים לגור בבניין שיש בו גם חילונים. חוזרים בתשובה רוצים להתקרב לריכוזים חרדיים, אבל הספרדים נדחקים החוצה", אומר דורון ל-ynet. "אם חוזר בתשובה ספרדי יבקש לגור בשכונה של חרדים אשכנזים, הם יגידו לו שיש מספיק מקומות אחרים שיתאימו לו יותר. ועדת האכלוס חשובה במערך ההתבדלות, שכן בצמוד לשכונות פועלים מוסדות החינוך, ומה יעשה חוזר בתשובה ספרדי בשכונה אשכנזית?"

דורון מודע לכך שהנתונים שהוא מציג מעוררים תרעומת, אבל מציין כי גם במגזרים אחרים בחברה הישראלית יש ועדות המסננות מועמדים, כמו ועדות הקבלה שפועלות בקיבוצים, במושבים וביישובים קהילתיים. לדבריו, לא מעט חוזרים בתשובה ממוצא ספרדי פונים לבתי משפט, לאחר שנתקלו באפליה נגדם. "זה עוד יותר מכעיס את החרדים מבית. הם היו רוצים לראות אותם פונים

אם חוזר בתשובה ספרדי יבקש לגור בשכונה של חרדים אשכנזים, הם יגידו לו שיש מספיק מקומות אחרים שיתאימו לו יותר

לרבנים, ולא לערכאות של 'גויים'. בסופו של דבר, גם אם בית המשפט פוסק לטובת העותרים – אין לזה שיניים. מי יכפה את זה עליהם?"

הוא מסביר כי בעולם החרדי יש סוגים רבים של הפרדה, המבוססים על מגדר ומוצא אתני. אחד התחומים שבהם יש הפרדה בולטת הוא החינוך. "חסיד גור לא ילמד בישיבה ליטאית, ולהפך", הוא אומר. "לחוזר בתשובה הספרדי קשה להבין שזה לא נגדו. הוא מרגיש שהוא, מבחינתו, עשה צעד גדול ועזב את העולם החילוני – וקשה לו להבין למה החרדי לא מקבל אותו באמת. החרדי, מצדו, מנסה להסביר לו שכך בנוי העולם שלהם. לכל אחת מעשרות הקבוצות החרדיות יש מערכת חינוך משלה, ולכן הם מצפים שחוזרים בתשובה ספרדים יקימו מערכת חינוך משלהם".

אחת הדרכים שבאמצעותן מנסים חוזרים בתשובה חרדים להתמודד עם ההפרדה היא שינוי שם המשפחה. "חוזרים בתשובה בני עדות המזרח עושים את זה, כדי שהילדים שלהם יוכלו להתקבל לישיבות או לסמינרים טובים יותר, או לשפר את השידוך", אומר דורון. "אם אחד מההורים כהה מדי, הוא לא מגיע לראיון בבית הספר. הבעיה היא שהם, למעשה, מוחקים את התרבות המקורית שלהם".

 לכתבה המלאה ב-ynetאיך תוכל לפעול?