שיבוש השקפה

הרב יוסף: גיוס נשים, רק כדי לבשל ולכבס

בשיעורו השבועי במוצאי שבת טען הרב הראשי כי לנשים אסור להתגייס לתפקידי לחימה וגם לא לשירות לאומי

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. 28022016 צילום: יעקב כהן, פלאש 90הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, באירוע בתל אביב. צילום: יעקב כהן, פלאש 90

הרב הראשי, יצחק יוסף, אמר כי אין לגייס נשים לצבא, ובוודאי שאין לגייס אותן לתפקידי לחימה. לדבריו, אפילו לשירות לאומי אין לגייס נשים. בשיעורו השבועי במוצאי שבת אמר הרב יוסף שבעבר חייבה ההלכה יציאת נשים למלחמה, אבל הן גויסו רק כדי לבשל אוכל לחיילים או לכבס את בגדיהם.

"הולכים לבשל ולכבס, אבל חס ושלום לצבא? ללכת ולהילחם? ודאי שלא!" אמר. "דעת כל גדולי הדורות, כולל הרבנים הראשיים לישראל, עמדת הרבנות הראשית לישראל – שבנות אסור להן להתגייס בצבא... (היום) יש טייסת, יש כל מיני דברים. זה דרך התורה?! זו לא דרך התורה".

בשיעור הזכיר הרב יוסף כי הרמב"ם פסק של"מלחמות מצווה" יוצאים אפילו "חתן מחדרו וכלה מחופתה", אבל טען כי אין ללמוד מכך שיש היתר לגייס בנות. לפי ידיעה ב-ynet, הרב

היום יש טייסת, יש כל מיני דברים. זה דרך התורה?! זו לא דרך התורה

הראשי אמר גם שבצבאות היהודיים בעבר "היו כולם צדיקים וחסידים. היה צבא השם, צבא קדוש". מסיבה זו הם זכו לסיוע משמים וכך "היו נלחמים ונלחמים ולא היו להם הרוגים – רק לאויב".

"רבותי, לא רק לצבא (אסור) – גם שירות לאומי", הוסיף. "לצערנו הרב יש גם בדבר הזה קצת רפיון. יש שיבוש השקפה בדבר הזה. כן, אסור להן ללכת לא לצבא ולא לשירות לאומי".

בסוף השבוע פורסמה עצומה שעליה חתמו עשרות רבנים, שיצאו נגד שר החינוך, נפתלי בנט, בעקבות כוונת משרדו לתקצב עמותות המעודדות גיוס בנות דתיות לצבא. בעצומה נטען שהרבנות הראשית אסרה על גיוס בנות ושהמדינה צריכה לכוון את תלמידות התיכונים והאולפנות לשירות לאומי בלבד. בשנים האחרונות גדל משמעותית מספר בוגרות החינוך הממלכתי-הדתי המתגייסות לצה"ל, בניגוד לפסיקה ההיסטורית של הרבנות.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?