כרטיס אין כניסה

חוזרים בתשובה וחסידי חב"ד וצאנז - מחוץ לאקדמיה

קריטריונים שקבעה המדינה מונעים מבוגרי בתי ספר ממלכתיים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה

בניין הקמפוס החרדי בקרית אונו. צילום: דוד שי, ויקיפדיהבניין הקמפוס החרדי בקרית אונו (צילום אילוסטרציה). צילום: דוד שי, ויקיפדיה

חרדית בת 18, שרצתה ללמוד תרפיה באמנות במכללה חרדית, לא התקבלה. הוסבר לה כי אינה נחשבת חרדית ולכן אינה יכולה ללמוד במוסד חרדי המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג). בעקבות מאמציה לברר את הסיבות לדחייה התברר כי במועצה להשכלה גבוהה קבעו קריטריונים שעל פיהם נקבע מי יכול ללמוד במוסד אקדמי חרדי מוכר.

אחד הקריטריונים דורש כי המועמד או המועמדת ללימודים במוסד אקדמי חרדי לא יהיה בוגר בית ספר ממלכתי. הקריטריון הזה, מציין ynet, מונע מבעלי תשובה, בוגרי ישיבות תיכוניות חרדיות ובוגרי בתי ספר חרדיים ממלכתיים, כמו אלה של חסידות צאנז או חב"ד, להתקבל ללימודים במוסד חרדי.

"נוצר מצב אבסורדי", אומר אקדמאי בעל תשובה, חסיד גור. "אשתי, שמבקשת ללמוד במכללה חרדית מאחר שחזרנו בתשובה, לא רשאית לעשות זאת כי היא היתה פעם חילונית. איפה הם רוצים שהיא תלמד, במקום מעורב?"

לפני כחמש שנים החלה המדינה לקדם מהלכים לשילוב חרדים בשוק העבודה. הוועדה לתכנון ולתקצוב (הוות"ת), אז בראשות פרופ' עמנואל טרכטנברג, הקימה ועדת היגוי כדי לבחון תהליכים שיגבירו הצטרפות של חרדים ללימודים אקדמיים, כדי שיוכלו להצטרף לשוק העבודה המודרני. באותה ועדה לא היה אפילו חבר חרדי אחד. כך קיבלה הוועדה החלטות שדווקא פוגעות בשילוב חרדים באקדמיה.

בעל תשובה, חסיד גור: אשתי, שמבקשת ללמוד במכללה חרדית מאחר שחזרנו בתשובה, לא רשאית לעשות זאת כי היא היתה פעם חילונית

הוחלט, כאמור, שבוגרי בתי ספר ממלכתיים לא יוכלו ללמוד במוסדות אקדמיים חרדיים המוכרים על ידי המל"ג. כך נמנע מבעלי תשובה, המהווים כ-22% מכלל הציבור החרדי, ומבוגרי מוסדות ממלכתיים חרדיים כמו אלה של חסידות חב"ד וחסידות צאנז, לרכוש השכלה גבוהה במקום ההולם את אורח חייהם.

"בעלי התשובה שייכים לאוכלוסייה הנמצאת במעמד הסוציו-אקונומי הנמוך ביותר בחברה החרדית", אומר פעיל מוכר בקרב בעלי התשובה. "הגל האחרון של החוזרים בתשובה מאופיין בצעירים ללא מקצוע והשכלה, שעוזבים את אורח החיים הקודם שלהם, ומנהלים בית עם עשרה ילדים ללא יכולת אמיתית להתפרנס".

הם מנסים להתפרנס בעבודות מזדמנות, אבל לדברי הפעיל מבחינה כלכלית משפחותיהם של בעלי התשובה עומדות לפני קריסה. לדבריו, המדינה מנסה לאלץ את החרדים הקלאסיים, שאינם מעוניינים ללמוד ולעבוד, להפעיל במוסדות החינוך שלהם לימודי ליבה. "את האוכלוסייה הענקית של בעלי התשובה היא מזניחה, ולא מניחה להם ללמוד לימודים גבוהים במוסדות ההולמים את השקפת עולמם".

לפי תוכנית החומש של הוות"ת, מספר הסטודנטים החרדים היה אמור לעלות ב-27% בשנה. בפועל צומח מספר הסטודנטים החרדים ב-10% בלבד.

מהמל"ג נמסר בתגובה: "יש כללים ברורים של 'מיהו חרדי', ואנחנו נצמדים אליהם. הסוגיה הזו הגיעה עד בית המשפט העליון, והוא אישר את זה. בנוסף, אנו מאפשרים לכל מוסד גמישות של כמה אחוזים בעניין סטודנטים שאינם נחשבים חרדים".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?