מקום לכולם

הוסר סרטון המשווה את החילונים לערבה

בסרטון אנימציה המיועד לתלמידי בית ספר יסודי נאמר כי הערבה מסמלת את מי שלא לומדים תורה ולא מקיימים מצוות. הסרט הוסר בעקבות מחאה של הורים

הדס, ערבה ולולב. צילום: DRosenbach, wikipediaהדס, ערבה ולולב. צילום: DRosenbach, wikipedia

סרטון אנימציה המיועד לתלמידים בבתי ספר יסודיים, שהוכן לקראת סוכות והיה זמין באינטרנט, משווה את התכונות של עץ הערבה לחילונים. בסרטון נראה ילד חילוני מתנדנד בערסל ואחת הדמויות אומרת: "הערבה מסמלת את מי שלא לומדים תורה ולא מקיימים מצוות".

רשת ב' דיווחה כי לאחר שהורים רבים מחו על תוכן הסרט הורה משרד החינוך לחברה שהפיקה אותו – הפועלת כספק חיצוני של המשרד – להסיר את הסרט מאתרה. האתר מיועד להמחשת מושגים מופשטים לתלמידי בתי הספר היסודיים.

בסרטון משיבה הדמות תום לשאלה של צופה דמיונית על ארבעת המינים. לפי ההסבר, "ארבעת המינים מייצגים טיפוסים שונים שמשלימים זה את זה ויחד מרכיבים את עם ישראל".

מפיקי הסרטון: מקור ההשוואה בין ארבעת המינים לטיפוסים שונים בעם ישראל הוא במשל ידוע המבוסס של דברי חז"ל

ממשרד החינוך נמסר ל-ynet כי הספק קיבל הוראה להסיר את הסרטון מאתר האינטרנט שלו.

הספק מסר בתגובה: "מקור ההשוואה בין ארבעת המינים לטיפוסים שונים בעם ישראל הוא במשל ידוע המבוסס של דברי חז"ל. אין כאן שום ביקורת על הציבור החילוני. בכל האיורים בסרטון נראים הן חובשי כיפה והן כאלה שאינם חובשי כיפה בסיטואציות שונות, מבלי לשפוט מי מהם טוב יותר. המשל בסרטון מסתיים במילים, 'ארבעת המינים מייצגים את החברה היהודית... היא מורכבת מסוגים שונים של אנשים ולכולם יש מקום בעם ישראל'".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?