די לכבס מלים

ההטבות לחרדים – חלק מהבעיה

הגיע הזמן שמעמד הביניים יגיד את האמת, כותב רון שנקרמן ב-ynet, כל דרישה לצדק חברתי צריכה לכלול התייחסות לתקציבים שמקבלים החרדים

הפגנה של תנועת המחאה בתל אביב. צילום: 'avivi, flikcrהפגנה של תנועת המחאה בתל אביב. מעמד ביניים צדקן. צילום: avivi, flickr

המונח סטטוס-קוו יצר קיבעון מחשבתי: החילונים מפרנסים בעל כורחם את החרדים, כותב רון שנקרמן ב-ynet. ועם זאת, הקלות הבלתי נתפשת שבה שר הפנים, אלי ישי, יורק לחילונים בפנים, מלמדת עד כמה אנחנו כנועים, צייתנים ופראיירים. ישי הסביר בתחנת הרדיו החרדית "קול ברמה" מדוע הוא מתנגד להקמת עיר חרדית נפרדת בבית שמש. "עיר חרדית תהיה בלי הכנסות, בלי מסים, בלי תעשייה", אמר.

אבל ישי הוא לא הבעיה, כותב שנקרמן. הבעיה היא מעמד הביניים המפוחד והצדקן. מעמד הביניים יצא בקיץ לרחובות בהמוניו, אבל פחד מעימות אמיתי. צדק חברתי הוא לא רק קיצוץ בתקציב הביטחון, מדגיש שנקרמן, מנהל מחלקת הווידיאו ב-ynet. צדק חברתי הוא גם שוויון בנטל בין האוכלוסיות. אבל מעמד הביניים לא העז לדרוש אותו.

"לא העזנו לבחון מחדש את הזרמת הכספים לאצולה החרדית, שמסרבת לעבוד, מסרבת לשלם מסים ומסרבת לצאת למלחמה". לדבריו, המחאה החברתית של הקיץ חיבקה את החרדים, כיבסה מלים ופחדה להגיד את האמת הפשוטה: ההטבות לחרדים

לא העזנו לבחון מחדש את הזרמת הכספים לאצולה החרדית, שמסרבת לעבוד, מסרבת לשלם מסים ומסרבת לצאת למלחמה

הן חלק מהבעיה. לכן דרישה לצדק חברתי צריכה לכלול קיצוץ בהטבות לחרדים, בקריטריונים המפלים ובתקציבים שמועברים אליהם. מעמד הביניים העובד צריך לקבל נתח מהעוגה.

"ההסכמים הקואליציוניים בכנסת הבאה לא יכולים לכלול דיור לחרדים בלבד. הגיע הזמן לבנייה יזומה גם למי שאינו חרדי וגם למי שאינו מגדל מינימום חמישה ילדים". את החלל שהותירה שינוי, הוא מסכם, צריכה למלא מפלגת מעמד ביניים שדורשת צדק. עליה לצקת תוכן קונקרטי לצמד המלים החבוטות "צדק חברתי".

"חלק מהתוכן הזה חייב לקבל תרגום פוליטי. לא פוליטיקה קנטרנית של 'שנאת חרדים', אבל גם לא פוליטיקה כנועה. פוליטיקה עניינית שתאפשר בהדרגה להגשים את מה שאלי ישי חושב שהוא בלתי ניתן להגשמה: עיר חרדית עם הכנסות, מסים ותעשייה".

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?