לא יפה להכליל

הסלחנות מכשירה את ההקצנה

החילונים, שכבר למדו לקבל בסובלנות את "האחר", ימשיכו לממן את הנחשלות של ממגזר החרדי, כותב זיו תדהר

חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים. צילום: פלאש 90חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים. צילום: פלאש 90

רק בשבועות האחרונים החלה התקשורת לסקר בהרחבה את ההקצנה הנמשכת בחברה החרדית ואת מגמת ההשתלטות על המרחב הציבורי. כבר שנים שהמצב בלתי נסבל, אך התקשורת התפנתה רק כעת להזדעזע. זיו תדהר, אדריכל וקריין רדיו, כותב כי על עגלת התקשורת מיהרו לעלות מטיפי מוסר, שמצליפים בציבור החילוני וקוראים לא להכפיש את כלל החרדים, בנימוק שלא כולם "כאלה".

"החילוני לא יעלה על דעתו למנוע מהחרדי להתהלך מתי והיכן שרק יחפוץ, אך בשם קבלת 'האחר' עליו להכפיף את עצמו לגחמות של מיעוט דורסני, המנסה לכפות עליו כיצד, מתי והיכן ינוע בנתיבי עירו הנבנים והמתוחזקים בכספיו שלו", כותב תדהר. לדבריו, הסלחנות בשם הנאורות המזויפת היא שמכשירה ומעודדת את ההקצנה והאלימות.

אין שכונות לחרדים בלבד, כשם שתושבי מצפה חינני בגליל אינם שליטי חלקת הארץ שעליה הם יושבים ותושבי השכונה היוקרתית ארסוף אינם שליטי חוף הים שעליו הם חולשים. אלה גם אלה שייכים בפועל לכל אחד ואחת מאזרחי מדינת ישראל.

החילוני לא יעלה על דעתו למנוע מהחרדי להתהלך מתי והיכן שרק יחפוץ, אך בשם קבלת 'האחר' עליו להכפיף את עצמו לגחמות של מיעוט דורסני

"כאשר נשים חילוניות מבקשות להתיישב בקדמת אוטובוס ציבורי או כאשר משפחה חילונית מבקשת להתגורר בתוך המון חרדי, מיד מצקצקים הטהרנים כי לכל אחד הזכות לשמור על צביון חייו הייחודי בסביבתו הקרובה".

לדבריו, בשם קבלת "האחר" מטיפים לחדול מהתנפלות על מערכות החינוך של החרדים ולקבל את זכותם לחנך בכסף הציבורי גם בלא לימודי ליבה, הגם שזו גזירת עוני ונחשלות. החילונים ימשיכו לממן את מחיר הנחשלות והבערות של המגזר החרדי, כותב תדהר. הם כבר למדו לקבל בסובלנות את השונה ו"האחר".

נכון, לא כל החרדים דומים, הוא אומר. יש חרדים שלא היו רוצים מדינה הנשלטת לפי חוקי ההלכה. שרוצים פלורליזם מלא במוסדות הדת, לרבות ייצוג לזרמים מגוונים ביהדות בנושאי גיור ונישואין. אותם ואת מנהיגיהם ראינו בימים האחרונים יוצאים בהמוניהם להפגנות ענק ברחובות ירושלים ובני ברק בקריאה די לאלימות ולקנאות, לא לזילות השואה, כן לאהבת ישראל ולקבלת האחר.

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?