הדרה לאור היום

בגלל התנגדות הרב אליהו, בוטלה הופעת נגניות כליזמר

הרכב הכולל שתי נשים היה אמור להופיע בבית הכנסת אבוהב בצפת, באירוע הקשור לפסטיבל הכליזמרים בעיר, אבל רב העיר התנגד ושתי הנשים לא הופיעו

רחוב בצפת. צילום: Ministry of Foreign Affairs via the PikiWikiרחוב בצפת (צילום אילוסטרציה). צילום: Ministry of Foreign Affairs via the PikiWiki

הופעה שהיתה אמורה להתקיים בבית הכנסת אבוהב בצפת ביום שישי שעבר, במסגרת כיתות האמן שלאחר פסטיבל הכליזמרים בעיר, בוטלה ברגע האחרון. הסיבה לביטול: רב העיר, שמואל אליהו, מתנגד להופעה של הרכב המשלב גברים ונשים במתחם בית הכנסת.

בהרכב, שהעלה מופע בשם "לכה דודי לקראת כלה", היו אמורים להשתתף ארבעה גברים ושתי נשים – הכנרת קוקי סגלשטיין והפסנתרנית פולינה שפרד. מידע על ההופעה, כולל שמות הנגנים, פורסם באתר הרשמי של הפסטיבל. אבל בשעות הבוקר המאוחרות ביום שישי, שעות ספורות לפני המופע, נודע עליו לרב אליהו והוא דרש לבטלו.

"הרב הסביר שלא יעלה על הדעת מצב שבו נשים וגברים יצפו בהופעה משותפת וישירו יחד עם המוזיקה", אמר מקור בהנהלת הפסטיבל ל-ynet. "התוצאה ידועה לכולם: הרב ניצח, הנשים נדחקו לקרן זווית ורק ארבעת הגברים עלו להופיע".

הדרת הנשים מפתיעה, חמורה ומקוממת, כי בהלכה אין כל איסור על נגינה משותפת של גברים ונשים – גם לא בחלל בית כנסת

"הדרת הנשים מפתיעה, חמורה ומקוממת, כי בהלכה אין כל איסור על נגינה משותפת של גברים ונשים – גם לא בחלל בית כנסת – שלא בזמן תפילה", אמרה רותי פויכטונגר, לשעבר מנכ"לית ארגון קולך. "חמורה שבעתיים העובדה שהדרת הנשים נעשתה לאור היום, באירוע שממומן באמצעות כספי ציבור".

מעיריית צפת נמסר: "מדובר בהחלטה תמוהה ומקוממת של הרב, שאינה עולה בקנה אחד עם הקונסנזוס הנהוג בעיר עד כה".

הרב אליהו מסר: "לנו יש כבוד לבתי כנסת, ואני מצפה שכולם גם יכבדו את בתי הכנסת, במיוחד את בית כנסת אבוהב שהינו עתיק ומקודש. בבתי כנסת נהוגה מימים ימימה הפרדה בין גברים ונשים, ומי שרוצה הופעות מעורבות שיחפש אולם אחר. אנחנו לא פוגעים ברגשות המתפללים".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?