להרוס את הדת מבפנים

כך נלחמים החרדים בישיבה שמלמדת לבגרות

חברי הסיעות החרדיות במועצת עיריית ירושלים תוקפים בחריפות את ישיבת חכמי לב ואת ראשה, הרב בצלאל כהן. למרות התנגדותם, מועצת העירייה אישרה העברת תקציב לקרוואנים לישיבה

הרב בצלאל כהן. צילום: בצלאל כהן, ויקיפדיההרב בצלאל כהן, ראש ישיבת חכמי לב. צילום: בצלאל כהן, ויקיפדיה

חברי הסיעות החרדיות במועצת עיריית ירושלים נאבקים נגד הישיבה התיכונית החרדית חכמי לב, שמשלבת לימודי גמרא ולימודים לתעודת בגרות. ביום חמישי שעבר אישרה מועצת העירייה תקציב של למעלה מ-1.5 מיליון שקל לקרוואנים שיעמדו לרשות המוסד, שפועל כיום במתחם זמני בשכונת בית וגן. כשתקבל את הקרוואנים אמורה הישיבה לעבור לשכונת רמת שלמה.

בדיונים על הקצאת הקרוואנים תקפו חברי המועצה החרדים את הישיבה וצוותה."חכמי לב זה רעל לציבור החרדי", אמר חבר המועצה אליעזר ראוכברגר. "מדובר במוסד אנטי חרדי מובהק שכל מטרתו לפגוע בציבור החרדי ולהרוס אותו מבפנים". סגן ראש העיר, יצחק פינדרוס, הוסיף: "הם רפורמים חדשים שבאים להרוס את הדת מבפנים. סופן של תנועות רפורמיות שהן נעלמות בהתבוללות".

זה כשנתיים, במסגרת המאבק נגד חכמי לב ונגד ראש הישיבה, הרב בצלאל כהן, מפגינים פעילים חרדים שחלקם מזוהים עם הסיעות החרדיות הליטאיות במועצת העירייה מול ביתו של כהן, מקללים אותו, מפיצים עליו פשקווילים ומחרימים את ילדיו.

חבר המועצה אליעזר ראוכברגר: חכמי לב זה רעל לציבור החרדי. מדובר במוסד אנטי חרדי מובהק

כהן הקים את חכמי לב לפני שלוש שנים. "התחלנו עם 11 תלמידים. היום לומדים בישיבה 60 בחורים מלב המיינסטרים החרדי", הוא אומר. הישיבה ממוקמת במתחם זמני בבית הספר התיכון בויאר. לדברי כהן, הלימודים מתקיימים "בתנאים מחפירים".

בעבר בוטלה הקצאת מבנה לישיבה, בעקבות לחץ שהפעילו החרדים על ראש העירייה, ניר ברקת. כהן טוען כי ההתנגדות החרדית למוסד שבניהולו נובעת מתמיכתו בגיוס חרדים לצה"ל ובשילובם באקדמיה ובשוק התעסוקה. "לא אהבו את ההתעסקות בנושאים האלה ולא אוהבים את הדברים שאני אומר וכותב בכל מיני מקומות", הוא אומר לוואלה.

חכמי לב אינה הישיבה החרדית היחידה המשלבת לימודי קודש ולימודים לבגרות. ועדת הכספים העירונית, שאישרה את התקציב לחכמי לב לפני כשבוע, אישרה גם תקציב לישיבת חדוות התורה, שפועלת במתכונת דומה בירושלים.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?