פטור קבוצתי

נוהל חדש יעודד בנות דתיות לא להתגייס

לפי הנוהל, האולפנות יעבירו במרוכז תצהירי דת של התלמידות ללשכת הגיוס – מצב שעלול ליצור לחץ על צעירות שכן מעוניינות בשירות צבאי

חיילות בגדוד חי''ר. צילום: Israel Defense Forces, Wikipediaחיילות בגדוד חי''ר (צילום אילוסטרציה). צילום: Israel Defense Forces, Wikipedia

מינהלת השירות הלאומי-אזרחי וצה"ל סיכמו לאחרונה על נוהל חדש, שעשוי לעודד נערות דתיות להימנע מגיוס לצה"ל. הנוהל נועד לקצר את ההליכים הביורוקרטיים שמצפים לצעירות דתיות שמבקשות לשרת בשירות לאומי במקום להתגייס לצה"ל.

הנוהל החדש מוסבר במכתב ששלחה לאחרונה מינהלת השירות הלאומי-אזרחי למנהלי האולפנות. "כידוע, על מנת להגיע לשירות הלאומי הן נדרשות להצהיר בפני הרבנות המקומית על היותן דתיות ולהעביר אישור זה ללשכת הגיוס", נאמר במכתב. "רק לאחר קבלת הפטור, הן יכולות להתחיל את שירותן בשירות הלאומי".

לפי ידיעה שפורסמה אתמול ב"ישראל היום", צה"ל ומינהלת השירות הלאומי-אזרחי סיכמו כי נציגי האולפנות יוכלו להעביר באופן ישיר ומרוכז את תצהירי הדת ללשכת הגיוס. גופים המעורבים בהליך סבורים שהנוהל עשוי להקטין את מספר המתגייסות.

"הנוהל ייצור לחץ חברתי כבד. המורות והמנהלים לא אוהבים, בלשון המעטה, שבנות שלומדות אצלם מתגייסות לצבא. זה נחשב מקום שקשה יותר לשמור בו על רמה דתית גבוהה ושהוא פחות מתאים ומקובל לבת דתייה", אמרו גופים אלה לפי ערוץ 7. הם

תחשוב מה יקרה כשכל הכיתה תגיש למורה או למנהל טפסים של פטור משירות צבאי, ויהיו בנות שלא יגישו

הסבירו כי היום כל נערה עוברת בנפרד את הליך קבלת הפטור מהשירות הצבאי, ועם זאת מופעל עליהן לחץ כבד שלא להתגייס.

"תחשוב מה יקרה כשכל הכיתה תגיש למורה או למנהל טפסים של פטור משירות צבאי, ויהיו בנות שלא יגישו. זה ייצור עליהן לחץ עצום, מצב שעלול להוריד דרמטית את מספר המתגייסות", טענו הגורמים.

ראשי האולפנות מברכים על הנוהל החדש. הרב יורם צוהר, מנהל האולפנה בכפר פינס, אמר: "עד היום כל אחת התייצבה בזמנה החופשי בלשכות הגיוס או כשהגיע התאריך שלה. זה כרוך בהרבה נסיעות ותיאומים וטרטור. זה שינוי טכני מצוין".

מדובר צה"ל נמסר כי "לא חל שינוי במדיניות צה"ל בנושא מתן פטור מטעמי הכרה דתית. זה מספר שנים האולפנות אוספות ומעבירות את כלל הצהרות הדת של תלמידותיהן לצה"ל באופן מרוכז, והמשך התהליך מתנהל ישירות מול המלש"בית (מיועדת לשירות ביטחון). נוסף על הליך זה, ניתנות למלש"בית אפשרויות שלפיהן ניתן להתנהל מול לשכת הגיוס באופן ישיר. נדגיש כי במהלך השנים יותר ויותר בנות דתיות לאומיות בוחרות לשרת בצה"ל".

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?