תקציבים ציוניים

מבוכה בעדה החרדית: מוסד לבנות מקבל כסף מהמדינה

בעקבות ביקור של מפקחת ממשרד החינוך התברר להורי התלמידות שבית הספר חכמת לב, ששייך לפלג הקיצוני, מקבל תקציבים ממשלתיים

הרב יצחק טוביה וייס מנהיג הפלג החרדי הקיצוני הקרוי העדה החרדית 16.06.2010 צילום: יעקב נחומי, פלאש 90הרב יצחק טוביה וייס, מנהיג העדה החרדית. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

חכמת לב, בית ספר לבנות שבו לומדות נערות המשתייכות לעדה החרדית – פלג קיצוני המתנגד לציונות ולשיתוף פעולה עם מוסדות המדינה – מקבל כסף מהממשלה. הדבר נודע לתושבי מאה שערים, שם ממוקם המוסד, בעקבות ביקורת של מפקחת מטעם משרד החינוך.

לאחר שהתברר כי המוסד מקבל כסף מהמדינה פרצה סערה בעדה החרדית, מדווח האתר "בחדרי חרדים". ועד החינוך הטהור של העדה היה אמור לקיים אתמול דיון בסוגיה, אבל הדיון נדחה להיום.

הורים ששמעו על ביקורה של המפקחת בחכמת לב העבירו לוועד החינוך הטהור מסמכים המוכיחים כי המוסד מקבל כסף מהמדינה. מנהל המוסד, הרב אלתר קויפמן, הוזמן לשיחה עם מנהיג העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס, ועם הרב זליג ראובן קצנלבוגן, מנהל מוסדות תורה ויראה.

הורים ששמעו על ביקורה של המפקחת בחכמת לב העבירו לוועד החינוך הטהור מסמכים המוכיחים שהמוסד מקבל כסף מהמדינה

אחד העסקנים המטפלים בסוגיה אמר: "הדרישה היא לזרוק את המנהל מהמוסד, הנמצא בהשגחת העדה החרדית. לטענתו, הוא לא ידע שהמוסד מקבל כסף מהמדינה ורק גיסו ואשתו הם אלו שסידרו את התקציבים מהציונים. בכל אופן, הדרישה היא שהמנהל יילך הביתה".

הורה שבתו לומדת במוסד אמר: "זה ממש תרמית. הוא היה מראשוני המקימים ופשוט שיקר להורים. הוא היה בראש הלוחמים להיפרדות מהמוסד הסורר הקודם, בנות רחל, והתחייב להיות נאמן לשיטה, בשביל שהעדה החרדית תממן בניין למוסד".

חכמת לב הוקם לפני כ-17 שנה, לאחר שנודע כי מוסד אחר לבנות של העדה החרדית, בנות רחל, קיבל כסף מהמדינה במסווה. חכמת לב היה אמור לפעול באופן טהור, כלומר ללא תקציבים ממשלתיים.

הרב קויפמן מסר: "אני לא עונה בטלפון על דבר שנמצא בהנהלת העדה החרדית. אנו לא משתפים פעולה עם אתרי אינטרנט".

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?