שעת חרום לציונות

גם כן שותפות טבעיות

אם יש מסקנה ממאבקי ההדרה היא שהמפלגות החרדיות הן לא השותפות הטבעיות של שום אדם שרוצה להבטיח עתיד לישראל

טניה רוזנבליט מדליקה נר חנוכה בהפגנה נגד הדרת נשים בבית שמש. 27122011 צילום: אורי לנץ, פלאש 90טניה רוזנבליט מדליקה נר חנוכה בהפגנה נגד הדרת נשים בבית שמש. 27122011 צילום: אורי לנץ, פלאש 90

אם יש מסקנה שיש להסיק ממאבקי ההדרה היא שהמפלגות החרדיות הן לא השותפות הטבעיות של הליכוד וגם לא השותפות הטבעיות של אף דתי לאומי. הן לא השותפות הטבעיות של שום אדם שרוצה להבטיח עתיד לישראל כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית. הן לא השותפות הטבעיות של שום אדם שרוצה להבטיח שיהיה לישראל עתיד.

אולי לבריונות בבית שמש אחראים שוליים קיצונים, אבל הגיבוי? השתיקה? התגובה המשמעותית היחידה של הממסד החרדי לסערה הציבורית סביב אורות בנות היתה האשמות שמדובר במסע הסתה. יכול להיות שהילדה נעמה מרגוליס כזו מניפולטורית? איזה קמפיין מתוחכם היא הובילה.

מי שמאפשר את אלימות ההפרדה, את ההתנכלות לנשים דתיות שעולות לאוטובוסים, הם לא הבריונים. זה המפלגות החרדיות שמעדיפות להלחם במחאה ולא בקנאים, שפועלות לשחרר את הבריונים שנעצרים. זה ההמון החרדי שרואה שוב ושוב את האלימות ושותק. ואם קרה משהו חיובי בימים האחרונים זה שהיו חרדים מעטים ואמיצים שהפסיקו לשתוק. שהבהירו שההפרדה וההדרה לא מייצגות אותם.

ההפגנה בבית שמש לא היתה האירוע היחיד שקרה אתמול בתחומי הדת והמדינה. במקביל פרסם מנהיג דגל התורה הרב יוסף

זו שעות חרום לציונות שהקנאים מאיימים לחסל אותה מבפנים. זו השעה להקים ממשלה של הרוב הציוני שתתמקד בנושאי הפנים, תבלום את הקנאות ותנקוט את הצעדים הדורשים לשילוב החרדים בכלכלה ובחברה הישראלית

שלום אליישיב דווקא אתמול מכתב שהביע התנגדות ליציאת חרדים ללימודי מקצועיים ואקדמיים ולשירות צבאי ואזרחי. במקום לעודד את השתלבות החרדים בחברה ובעבודה, כדי להציל את המשק, המנהיג החרדי הבכיר ביותר תוקע מגלות בגלגלים.

שר הפנים אלי ישי העביר דווקא אתמול רפורמה שתגדיל בהרבה את ההנחות בארנונה למשפחות אברכים חרדיות. במקום לעודד חלק גדול מהאברכים לצאת לשירות ועבודה, ישי משקיע בהמשך העוני וההשתמטות.

די ברור היום לכולם למה התכוון ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי כשאמר שההקצנה הדתית גרועה מאיראן. ההקצנה הזאת מאיימת על כולנו. גם הכלכלה שהרב אליישיב והשר ישי כל כך עמלים למוטט היא הכלכלה של כולנו. זו שעות חרום לציונות שהקנאים מאיימים לחסל אותה מבפנים. זו השעה להקים ממשלה של הרוב הציוני שתתמקד בנושאי הפנים, תבלום את הקנאות ותנקוט את הצעדים הדורשים לשילוב החרדים בכלכלה ובחברה הישראלית.

ואם נתניהו ימשיך לקנות את השלטון מהשותפים הכאילו הטבעיים הוא יישא באחריות בדיוק כמוהם.

המאמר פורסם לראשונה ב"מקור ראשון" ב-28.12.2011איך תוכל לפעול?