רב השנאה

גזענות עם תוספת סכנה

מנכ"ל חדו"ש על הדברים הגזעניים המיוחסים לרב שמואל אליהו מצפת: להסתה של אנשי דת יש השלכות איומות

"הסתה הנשמעת מפי אנשי דת, במיוחד כאלה הנושאים בתפקידים רשמיים כמו רבני ערים, היא תופעה חמורה ביותר", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "יש לה השלכות איומות מבחינת הגיבוש של תפיסת עולם בקרב ציבור ישראלי רחב, במיוחד אלה המקשיבים לאותם רבנים... ההשלכות הן, שרוב בקרב הציבור החרדי סבור שיש למנוע מערביי ישראל האזרחים לרוץ לכנסת, רגשותיהם כלפיהם הם רגשות שנאה והם סבורים שאין להעניק להם שוויון זכויות" רגב אמר את הדברים בתוכנית "מכל מקום", ששודרה בערוץ 1 ב-2 בדצמבר.

הוא הוזמן לאולפן אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בחשד להסתה לגזענות. הרב צוטט כמי שאמר לכאורה שהתרבות הערבית אכזרית מאוד ושיהודי לא צריך לברוח מערבים, יהודי צריך להבריח ערבים.

רגב אמר כי לדעתו, "אין לנתק דברים כמו אלה שיוחסו לרב אליהו מתופעות כמו חילול קברים ביפו, שריפת המסגד בכפר הבדווי טובא זנגריה ואירועים נוספים, למשל כאן בירושלים, של יריקות כלפי אנשי דת נוצריים, מחינוך שבמקום להטיף לראיית האדם כנברא בצלם ולאהבת כל אדם באשר הוא אדם, באשר הוא ברוא אלוהים, ההטפה היא לשנאת הזולת, לדחיית האחר והיא גזענית".

הוא אמר עוד: "אני חושב שהטפה גזענית, כאשר היא נשמעת מפי אנשי דת, יש לה תוספת סכנה ואני מאוד מקווה שלא רק רשויות המשפט יעמדו בפרץ הזה, אלא גם מערכת החינוך. אני מצפה שמערכת החינוך תדע לטפח תחושה של אזרחות משותפת, של שוויון כל אזרחי ישראל".

בתוכנית הופיע גם מנכ"ל מרכז מוסאווא, ג'עפר פרח, שאמר על הרב אליהו: "בשנה האחרונה הסטודנטים הערבים בצפת סובלים כל יום מהטרדות, בגלל הסתה גזענית. הוא מנסה להסתתר מאחורי ההלכה. אני חושב שהגיע הזמן שיהודים יגידו שהאדם הזה הוא לא רב והוא לא מייצג את הדת היהודית".

embed icon


איך תוכל לפעול?