לא הדרה – האדרה

דף מסרים לפעילי חב"ד: נשים מופלות לטובה

הדף שחולק לפעילים מסביר כי בגישה היהודית "האמיתית" ניתן לנשים יחס שוויוני וכי גם הרבי מלובביץ' תמך בגישה זאת

חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים. 3.8.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חסידים רוקדים ליד ניידת חב''ד בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

פעילי חב"ד, שכל שנה בחנוכה יוצאים לבסיסי צה"ל, לרחובות הערים ולבתי חולים, כדי להדליק נרות ולחלק סופגניות, קיבלו השנה דף מסרים שאמור לעזור להם להתמודד עם טענות בדבר הדרת נשים בחברה החרדית. הדף מופץ בקרב אנשי אגודת צעירי חב"ד, המקיימים את הפעילויות בחנוכה.

"נשים הן שוות ערך לחלוטין לגברים", נכתב במדריך, "חשוב להדגיש לשואל או השואלת, כי הגישה היהודית האמיתית אינה מתייחסת לנשים כאל סוג ב', אלא כאל מודל עצמאי עם רצונות ותכונות משלו. נשים וגברים מקיימים פעילויות רבות ומגוונות, אבל כל קבוצה בנפרד".

קובי נחשוני מ-ynet כותב כי מנהיג החסידות, הרבי מלובביץ', גויס למאמץ. "גם הרבי דאג להעניק יחס שווה ומקביל לנשות החסידות", צוין בדף המסרים. "לאורך כל שנות הנהגתו הוא קרא לנשים לעבור להובלה נשית ולאקטיביזם, ושאף להפוך את האישה היהודייה לכוח משמעותי בחברה".

על שירת נשים: האישה החרדית יכולה להתמוגג משירת גברים ונשים כאחד, אך גברי המגזר יכולים להאזין לשירת גברים בלבד

בעניין שירת נשים, סוגיה העומדת במרכז הסערה הציבורית, נכתב: "הבלט בפני בן שיחך כי האיסור הוא על גברים לשמוע שירת נשים ולא על נשים לשיר. אם כבר, יש כאן הפליה גברית – האישה החרדית יכולה להתמוגג משירת גברים ונשים כאחד, אך גברי המגזר יכולים להאזין לשירתם של גברים בלבד. אין כאן הדרת נשים, אלא האדרת נשים".

מחברי דף המסרים, הרב מנחם ברוד והרב מוני אנדר מדוברות חב"ד, אומרים כי המדריך מיועד לגברים ולנשים, שכן בפעילות בחנוכה משתתפות גם נשות החסידות והיא פונה לקהל יעד המורכב משני המינים, כך ש"כלפינו לא יכולות להיות טענות על הדרת נשים".

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?