פחד וחשבון בביתר עילית

העבריין ששומר על הצניעות

כתבה ב"ישראל היום" מספרת על נסים חדד, שישב בכלא בגלל איומים ותקיפות, שמפעיל אמצעים אלימים על פי החשד כדי לשמור על הצניעות של בני הנוער בעיר. תלונות שהוגשו נגדו למשטרה לא טופלו

ילד חרדי רץ בביתר עילית 09.04.2010. צילום: נתי שוחט,  פלאש90ילד חרדי בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שתי אחיות צעירות שהלכו מתחנת האוטובוס בביתר עילית אל ביתן הוטרדו על ידי גבר. הוא נהג ברכב גדול, חסם את דרכן, צעק שהן לבושות בפריצות ודרש שלא ישובו ללכת כך ברחובות. בשלב מסוים יצא האיש מהמכונית והתחיל לרדוף אחריהן כשבידיו בקבוק גדול. הן חששו שגורלן יהיה כגורלה של אחת מחברותיהן, שנזקקה לטיפול רפואי אחרי שגבר אחר שפך עליה חומצה בטענה שהתלבשה באופן לא צנוע.

בשנים האחרונות פועלת בביתר עילית, עיר חרדית, חוליה של גברים שמנסים להשליט סדר ברחובותיה. בראשה עומד נסים חדד, עובד מטעם העירייה. בידי "ישראל היום" יש עדויות וטענות על מקרי אלימות ועל איומים שחדד ואנשים העובדים עמו נקטו לכאורה כלפי צעירים בעיר. החוליה בראשותו של חדד מתמקדת בבני נוער, ובעיקר באלה מהם שנשרו ממסגרות חינוך תורניות.

חדד, בן 37, הוא בעל עבר פלילי. ב-2005 נדון לתקופת מאסר של שנתיים וחודש, בגלל חטיפה לשם סחיטה, סחיטה בכוח, איומים ותקיפות. לפני מאסרו למד בכולל בביתר עילית והיה בעל עסק להחלפת כסף. בעיריית בית עילית החל לעבוד לאחר ששוחרר מהכלא. הוא עובד בשיתוף פעולה עם "ועד הקהילות של ביתר עילית", גוף שמאגד כמה קהילות חרדיות בעיר ובראשו עומדים היו"ר, הרב יוחנן בלוי, והמנהל, הרב יצחק שמני.

לפי "ישראל היום", ממסמכים פנימיים של הוועד עולה כי יש שיתוף פעולה בינו לבין עיריית ביתר עילית והעומד בראשה, הרב מאיר רובינשטיין, במסמכים, לדבר "ישראל היום", מפורטות פעולותיו של ועד הקהילות: חדד ממונה על טיפול ב"מפגעים רוחניים" בעיר, ובפרט על טיפול ב"נוער בעייתי". הוא בונה מאגר מודיעיני מקיף על הנערים והנערות האלה ועל בני משפחותיהם. העירייה וועד הקהילות מקצים לו משאבים להקמת צוותי סיור ופעולה ולדברי "ישראל היום" הוא מקבל שכר, רכב וטלפון מטעם העירייה. לצדו פועל, אף הוא במימון של העירייה, עזרא דבורה בתפקיד של מפקח על התחבורה הציבורית. הוא ממונה על טיפול ב"מפגעים" כמו אי הפרדה בין נשים לגברים, חוסר צניעות, ניבולי פה ו"שמיעת מוסיקה קלוקלת".

אחת התופעות הבולטות שבהן מטפלים חדד ואנשיו היא ערבוב בין נערים לנערות ברחוב. צעיר מביתר עילית סיפר ל"ישראל היום" כי לפני כשנה הותקף על ידי חדד ושלושה אנשים נוספים, לאחר שהלך עם בחורה. "היתה לידי בחורה. לא נגעתי בה.

היתה לידי בחורה. לא נגעתי בה. פתאום הם הקיפו אותי. אמרו לי שירצחו אותי אם אמשיך להסתובב איתה, ואחד מהם נתן לי סטירה

הלכתי לידה כמו שאת הולכת עם חברה שלך. פתאום הם הקיפו אותי. אמרו לי שירצחו אותי אם אמשיך להסתובב איתה, ואחד מהם נתן לי סטירה. מה זה סטירה, אחר כך היתה לי בעיה לשמוע באוזן".

פעולותיהם של חדד ושותפיו מעוררות זעם וביקורת, שגוברים אחרי אירועים קשים במיוחד. נערה בת 17 סיפרה ל"ישראל היום" שבערב שבת לפני כארבעה חודשים הלכה ברחוב עם אחותה. לדבריה, חדד נטפל אליה, העיר על לבושה, סטר לה ואיים על אחותה הצעירה.

באותו ערב הוא תקף, על פי החשד, גם שני אחים בני 18 ו-19. הרקע לתקיפה, לדברי אחד מהם, היה שימוש שעשו במגרש שמיועד לנוער בעיר, שחדד השתמש בו כדי למכור בגדים. חדד, לדבריהם, איים על אחד מהם ואמר לו, "אתה לא מתקרב יותר למגרש". כשהתווכחו אתו, נכתב ב"ישראל היום", הוא רדף אחריהם והכה אותם. אחד מאנשיו הצטרף אחר כך והכה את אחד האחים, שנזקק לטיפול בבית חולים. האחים הגישו תלונה במשטרה, אבל חדד עצמו הגיש תלונה נגד האחים, ובה טען שהם אלה שתקפו אותו.

משה פרידמן, יועץ התקשורת של עיריית ביתר עילית, מסר בשם ראש העיר, הרב מאיר רובינשטיין, נסים חדד ועזרא דבורה: "מר נסים חדד הינו עובד עירייה. בתפקידו כ'פעיל שכונתי בתחום הנוער' עושה חדד את עבודתו ביעילות רבה. הוא מסור בלב ונפש לנוער ולא אחת מארח בביתו, בימי חול, שבתות וחגים, בני נוער שלצערנו, הוריהם סילקו אותם מבתיהם... לצערנו, מספר נערים קטן מפר לעתים את הסדר הציבורי בעיר, ולא אחת הותקפו על ידם תושבים, ובהם נשים וילדים. תלונות השווא המוגשות נגד חדד הן עורבא פרח, ונועדו להסיט את תשומת הלב הציבורית והמשטרתית ממעשיהם".

מוועד הקהילות נמסר: "פעילותנו נעשית בהתנדבות ובסך הכל מגבה מנטלית את המערכת המופעלת על ידי העירייה". ממחוז ש"י של המשטרה נמסר: "מטבע הדברים, אין ביכולתנו לפרט על חקירות שמתנהלות בעניין אדם זה או אחר. אנו דוחים בכל תוקף את הטענה שלפיה עיסוקו של נסים חדד מזכה אותו ביחס מועדף. חוקרינו פועלים בכל תלונה בנחישות, ללא משוא פנים ובאופן מקצועי... עם זאת, לאור התחושה בקרב תושבים מביתר עילית כי תלונותיהם לא טופלו כראוי, הן תיבחנה בשנית".

לכתבה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?