בניגוד לכיוון הסטטוס-קו

דרישה: למנוע הפעלת המטרונית בקרית אתא בשבת

לטענת החרדים בעיר, הפעלת המטרונית תגרום לחילול שבת נרחב ותפגע בהם

המטרונית בחיפה. צילום: Yoav Lerman, flickrהמטרונית בחיפה. צילום: Yoav Lerman, flickr

חוגים חרדיים בקרית אתא פועלים למניעת הפעלת המטרונית – שירות תחבורה ציבורית באוטובוסים שנוסעים בנתיבים ייעודיים במטרופולין חיפה – בימי שבת. חוגים אלה פנו למשרד המסחר והתעשייה כדי לבדוק אם לחברה המפעילה את המטרונית בעיר, דן, יש היתר עבודה בשבת.

בידיעה ב-ynet כותב אדי גל, שלטענת החרדים יש בהפעלת המטרונית בשבת משום פגיעה חמורה בסטטוס קוו הדתי. הרב טוביה שולזינגר אומר: "נכון שהיום יש בכמה אזורים קווי אוטובוסים שעובדים בשבת. אבל מדובר במשהו קטן ומקומי. לא מנקר עיניים. אי אפשר לראות את המטרונית כעוד אוטובוס. זו רכבת קלה לכל דבר, וכידוע רכבות לא פועלות בשבתות. מדוע הכרמלית בחיפה אינה פועלת בשבתות והמטרונית כן? מדוע הרכבת הקלה בירושלים לא עובדת בשבת? מדוע שכאן זה כן יעבוד? זה יגרום לחילול נרחב של השבת בכל רחבי האזור, תוך פגיעה קשה בציבור החרדי והדתי. מישהו פה פועל בכוונה כדי לפגוע בנו. לא נשב בשקט לאור התופעה הזו".

לדברי הרב שולזינגר, הוא ביקש לבדוק אם למטרונית יש אישור עבודה בשבת. הנושא עדיין בבדיקה.

דובר יפה נוף: המטרונית תפעל 24 שעות ביום, שבעה ימים בשבוע, למעט יום כיפור

"לא נסכים לחילול השבת. אם חברת דן חושבת שהיא יכולה לבוא מתל אביב ולהפעיל כאן קו בשבת תוך פגיעה בחרדים, אז שתחשוב שוב", הוא אומר. "אנחנו נמצאים בקשר עם החברים שלנו בבני ברק, ואם כאן ניזום חרם על המטרונית, זה יבוא לידי ביטוי בחרם על דן גם באזור המרכז. זה מעשה שלא ייעשה".

דובר דן, איתן פיקסמן, מסר כי החברה תפעל על פי תנאי המכרז שהוציא משרד התחבורה. לדבריו, לחברה יש קשר טוב עם הציבור החרדי. במטרונית, לדבריו, החברה מחויבת לתת את השירות הטוב ביותר. 

עופר עמר, דובר חברת יפה נוף המקימה את המטרונית, אומר: "פרויקט המטרונית נועד לשפר את איכות החיים במטרופולין חיפה, להקל על הנגישות ולהוות חלופה לשימוש ברכב פרטי. אי לכך, תפעל המטרונית 24 שעות ביום, שבעה ימים בשבוע, למעט יום כיפור ובהתאם לסטטוס קוו הקיים כיום".

ממשרד התחבורה נמסר: פרויקט המטרונית יפעל בחיפה בהתאם לסטטוס קוו הנהוג בעיר.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?