מדינה בורחת מהתמודדות

הגיע הזמן לצאת נגד הבריונות הדתית

המערכת הפוליטית, מערכת אכיפת החוק והמרכז החברתי בישראל נמנעים מטיפול יסודי בבריונות הדתית, כותב פרופ' יוסי שיין ב-ynet

גברים חרדים חולפים על פני נזירים בעיר העתיקה בירושלים. 11042011 צילום מרים אלסטר פלאש 90 למצולמים אין קשר לכתבהגברים חרדים מול נזירים בעיר העתיקה בירושלים (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ישראל מתהדרת בהיותה מדינה דמוקרטית פתוחה ותוססת. הישראלים יצאו לרחובות בקיץ כדי למחות על עוולות חברתיים; נשיא לשעבר, משה קצב, יושב בכלא לאחר שהורשע באונס; ראש הממשלה ורמטכ"ל נבחר ספגו גינויים בגלל נהנתנות. בכל התחומים האלה ובאחרים, כותב פרופ' יוסי שיין ב-ynet, הושגה לכידות מוסרית מרשימה.

אבל לדבריו, אותם ישראלים המוכנים להפגין בהמוניהם בתביעה להוזיל את הדלק והקוטג' או לשפר את איכות החיים של מעמד הביניים, מתעלמים או חוששים לצאת לרחובות לנוכח שורה מתמשכת של מעשי עוולה שעושים בריונים יהודים בשטחים ובתוך ישראל. המערכת הפוליטית בורחת זה שנים מטיפול שורשי בסוגיות של דת ומדינה, ובכלל זה מהתייחסות לבעיות המגיעות לאבסורד, כמו גיור חיילי צה"ל.

מערכות המשפט והאתיקה נוטות להאדיר את העיסוק בשחיתות הפוליטית וביחסי הון-שלטון, בטענה שזהו האיום האסטרטגי מספר אחת על הדמוקרטיה הישראלית, כותב שיין, ראש התוכנית לדיפלומטיה על שם אבא אבן באוניברסיטת תל אביב.

שערו בנפשכם מה היו התגובות בישראל וביהדות העולם לנוכח שריפה שבועית של בתי כנסת בלונדון ויריקות על רבנים בפריז

מערכות האכיפה מפגינות אזלת יד בטיפול בשורפי מסגדים ובתים, עוקרי עצים, תוקפי חיילים ופורעי חוק אחרים בשטחים, כמו גם בבריונות הדתית המדירה נשים וגרים. בכך הן מקעקעות את עצם הטענה ללגיטימציה של ישראל כדמוקרטיה בזירה הבינלאומית. תופעות מבזות כמו יריקות לעבר כמרים וגירוש נשים דתיות מקלפיות בירושלים מבאישות את ריחה של ישראל בעולם.

"שערו בנפשכם מה היו התגובות בישראל ובקרב יהדות העולם לנוכח שריפה שבועית של בתי כנסת בלונדון ויריקות על רבנים בפריז", כותב שיין. "הגיעה העת לגיוס המוני של המרכז הישראלי, על-מנת להעלות לראש סדר העדיפויות הלאומי את האג'נדה היהודית-דמוקרטית...", הוא מסכם. "עליו לכרות בריתות עם כוחות נאורים בקרב הדתיים; להפגין נחישות בנושא שוויון בין המינים; לדרוש טיפול שורש בפורעי החוק; ולתבוע ממנהיגי המדינה לא רק להגן עליה מפני אויביה אלא לפעול ללא לאות לשמירה על אופייה החופשי".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?