קווי הטרדה

בא שוטר וביקש ממני לעבור לאחור

במאמר ב-ynet מתארת טניה רוזנבליט איך ניסו נוסעים חרדים לאלץ אותה לשבת בחלק האחורי של אוטובוס מאשדוד לירושלים

הפגנה חילונית ברחוב שטראוס ליד מאה שערים נגד קווי ההפרדה 20.09.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה חילונית ברחוב שטראוס ליד מאה שערים נגד קווי ההפרדה (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

טניה רוזנבליט, הסטודנטית שנדרשה לשבת בחלק האחורי של אוטובוס בקו 451 מאשדוד לירושלים, מתארת ב-ynet את האירועים. "קו האוטובוס שעליו עליתי עבר בשכונות חרדיות", היא כותבת. "אני, שרציתי להגיע לשכונת גבעת שאול בירושלים, לקחתי את הקו הזה שעוצר לי חמש דקות מהיעד שלי. רק כשהנהג הופתע מנוכחותי, הבנתי איפה אני נמצאת. התיישבתי מאחוריו כדי שיוכל לומר לי בדיוק היכן לרדת, אבל כנראה לא כולם חשבו שאני באמת רשאית לשבת שם".

לדבריה, אחד הנוסעים מנע מהנהג לסגור את הדלת וקרא לחבריו, שהתגודדו סביב האוטובוס. "רובם הסתכלו בסקרנות כאילו הייתי איזה מיצג במוזיאון. הם היו כ-20 חבר'ה, דיברו ביידיש ומהר מאוד נראה שהתארגנה שם הפגנה קטנה בדרישה שהאוטובוס הזה הוא שלהם, בהסכם עם חברת אגד, וכי מי שיעלה עליו יחויב למלא אחר דרישות הקהילה". איש מהגברים לא פה אליה ולא ביקש שתעבור לשבת מאחור. "הם הסתפקו בלהצביע, לקרוא לי בשמות ולהתרעם על כך שחברת אגד לא מגינה על זכויותיהם".

הנהג ראה שלא יוכל להמשיך בנסיעה קרא למשטרה. שוטר שהגיע דיבר עם הנהג ועם מארגן המחאה הספונטנית ועלה

עניתי שכיבדתי אותם מספיק בלבוש הצנוע שלי ושאני לא יכולה להשפיל את עצמי כדי לכבד מישהו אחר

לאוטובוס כדי לשאול את רוזנבליט אם היא מוכנה לכבד אותם ולעבור לשבת בחלקו האחורי של האוטובוס. "עניתי לו שכיבדתי אותם מספיק בלבוש הצנוע שלי ושאני לא יכולה להשפיל את עצמי כדי לכבד מישהו אחר".

השוטר נאלץ לקבל את סירובה של רוזנבליט, מארגן ההפגנה נשאר באשדוד "ושאר הנוסעים, כולל נוסעים חדשים שעלו לאחר מכן, עברו על פני והתיישבו מאחורי בלי שום בעיות".

התקרית השאירה אותה עם כמה שאלות, היא כותבת: "מדוע הגבלת זכויותיו וחירותו של מישהו נחשבת להוגנת כשמדובר במילוי דרישות הלכתיות כאלה ואחרות? ממתי התורה באה לפני דרך ארץ בסיסית? איך ייתכן שימוש כל כך ציני בדת ואיך אף אחד לא הבין עד עכשיו שהבעיה היא חברתית והקשר שלה לדת קלוש עד כדי לא קיים? איך ייתכן שחברה שלמה בוחרת להשפיל את בנותיה, נשותיה ואחיותיה ואיש לא זועק זעקה?"

למאמר ב-ynetאיך תוכל לפעול?