חשמל לפי ההלכה

הרבנות תשב על השאלטר

שר התשתיות מקדם הצעת חוק שתעניק לרבנות הראשית סמכות להורות על סגירת תחנות כוח שלא יעמדו בכללים שתקבע

שר התשתיות, עוזי לנדאו,  במסיבת עיתונאים. 09102011. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר התשתיות, עוזי לנדאו, במסיבת עיתונאים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הצעת חוק ששר התשתיות, עוזי לנדאו, מקדם בימים אלה תעניק לרבנות הראשית סמכות להציב בכל תחנות הכוח בישראל משגיחי כשרות בעלי סמכויות נרחבות. המשגיחים יפקחו על פעילות תחנות הכוח ויוודאו שהיא תקינה מבחינה הלכתית. הם יוכלו להורות לסגור תחנת כוח, אם זאת לא תעמוד בכללים שתקבע הרבנות.

תזכיר החוק החדש, המכונה "חוק חשמל כשר", הופץ בימים האחרונים למשרדי הממשלה, לחברת החשמל ולרשות החשמל לקבלת הערות, כדי להביאו לאישור מהיר בממשלה ובכנסת. לפי החוק המוצע, נכתב באתר News1, מי שיקבע את "כשרות" החשמל היא הרבנות הראשית, אבל האחריות לאכיפת הוראות חוק משק החשמל תישאר בידי רשות החשמל.

בתגובה להצעת החוק אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "הצעת החוק של השר עוזי לנדאו פותחת תיבת פנדורה, שאיש אינו יודע מה עוד יפרוץ ממנה, איך וכיצד היא תשפיע וכיצד היא תסכן את אספקת שירותי החשמל, המים והבריאות בשבתות. ההצעה במתכונתה הנוכחית ראויה לשם 'הצעת חוק לחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית (הגדלת תקציבים וחלוקת ג'ובים)(מנה ראשונה), תשע"ב-2012'. מהלך מהסוג שיזם השר לנדאו אינו יכול להתחיל בהצעת חוק. אם סבור השר שיש לשקול מחדש את דרכי התפקוד של שירותי החירום בכלל בשבת, ואת

מנכ"ל חדו"ש: הצעת החוק של השר לנדאו פותחת תיבת פנדורה. איש אינו יודע כיצד היא תסכן את אספקת שירותי החשמל, המים והבריאות בשבתות

אספקת חשמל בפרט, הדרך הנכונה היא להכין דו"ח מקיף המצביע על הבעיות, החלופות, העלויות וההשלכות. בלי לעשות זאת – היוזמה הנוכחית נראית כשלב נוסף בכניעה הגוברת והולכת של ממשלת ישראל להקצנה הדתית".

ב-ynet נכתב שברבנות מתכוננים במרץ לחוק החדש. "יש לפעול להקמת מחלקת כשרות חשמל וטכנולוגיה‭,"‬ נכתב במסמך רשמי כבר לפני שנתיים. "התקציב יכלול את כל הנצרך למחלקה: רכב, מחשוב וכו‭,'‬ ויתווסף לתקציב הרבנות‭."‬ הרעיון "להכשיר" את תחנות הכוח נולד כבר לפני כמה שנים, אחרי שהתברר כי בכמה שכונות דתיות וחרדיות ברחבי הארץ נוהגים התושבים להתנתק בסופי השבוע מרשת החשמל הארצית ועוברים לצרוך חשמל מגנרטורים. המונח "חשמל כשר" מתייחס לדרך ייצור החשמל.

לפי הצעת החוק, חשמל ייוצר באורח שהולם את דרישותיהם של חלקים מהציבור הדתי-החרדי, קרי, ייצור חשמל בשבת ללא מגע יד אדם וללא כל מעורבות של יהודי בתהליך. במשרד התשתיות אמרו שמתוך רצון ליהנות מחשמל באופן התואם את רוח ההלכה, ציבור גדול משתמש בגנרטורים המייצרים חשמל בצורה פיראטית ובלתי מבוקרת.

מלשכת שר התשתיות נמסר כי מדובר בתזכיר להצעת חוק שמטרתו מניעת סיכון חיי אדם, הנובע משימוש בחשמל הפיראטי.

לידיעה ב-News1

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?