קחו דוגמה מהנאצים

"יתד נאמן": הפרדה מגדרית היא טבעית. כך היה באושוויץ

מנכ"ל חדו"ש: "ב'יתד נאמן' צריכים להבין שישראל לא תהפוך לאיראן ומחנות ההשמדה לא ישמשו לנו מודל לחיקוי"

צלב קרס משולב בסמל המדינה, מהקריקטורה ב''יתד נאמן''  קריקטורה ב"יתד נאמן", שבה משולב צלב קרס בסמל המדינה'

העיתון החרדי "יתד נאמן" כותב, שההפרדה בין גברים לנשים במחנות ההשמדה הנאציים היא הוכחה שהפרדה היא דבר טבעי. בעל הטור "אדרבה", פ. חובב (ישראל וורצל, שהוא עורך בעיתון), כתב את הדברים בסוף השבוע בגיליון הראשון של המוסף המחודש של "יתד נאמן". הטור פורסם בתגובה לדבריה החריפים של שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, על תופעות ההפרדה בישראל.

בישיבה סגורה של פורום סבן לפי כשבוע, אמרה קלינטון כי הדיווחים על קציני צה"ל שנוטשים אירועים בגלל שירת נשים מזכירים לה את איראן. על קווי ההפרדה בין גברים לנשים בישראל אמרה, "זה מזכיר לי את רוזה פארקס". בכך התייחסה שרת החוץ לגיבורת המאבק שהתנהל בארצות הברית נגד ההפרדה באוטובוסים בין שחורים ללבנים. על רקע הפגיעות הגוברות בנשים, הביעה קלינטון חשש כבד להידרדרות חברתית בישראל.

במאמר התגובה שפרסם כתב וורצל: "גברת קלינטון, הרשי לי להזכיר לך עוד דבר. גם בתקופת השואה, כשהגרמנים יימח שמם וזכרם הפעילו את מכונת ההשמדה במלוא הקיטור – היהודים הוחזקו במחנות ההשמדה בבלוקים נפרדים לגברים ולנשים. אפילו חיות האדם הללו התייחסו אל ההפרדה כדבר טבעי. גברים הושלכו להתגורר בבלוק הגברים ונשים בבלוק הנשים".

אורי רגב: תופעות הדרת הנשים בישראל כל כך מתועבות, עד שקשה להאמין ש'יתד נאמן' הצליח לנמק אותן בהסבר מתועב עוד יותר

וורצל כותב, "זאת לא היתה התחשבות. גם לא מחווה אנושית. הנאצים לא התחשבו ולא היו אנושיים. זה היה דבר טבעי".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"תופעות הדרת הנשים בישראל כל כך מתועבות, עד שקשה להאמין ש'יתד נאמן' הצליח לנמק אותן בהסבר מתועב עוד יותר. מדובר בעיתון שרק לא מזמן שילב בקריקטורה את סמל המדינה עם צלב הקרס, אבל עכשיו מתברר שהוא רואה בנאצים מקור השראה עמוק יותר. ייתכן שלא יהיה מנוס מלאפשר לחרדים לפתח את מאה שערים ובני ברק על פי המודל של טהראן, אבל צריך להבהיר להם שמחוץ לגבולות השכונות שלהם, מדינת ישראל לא תשוב לעידן שבו האישה נתפסה כבעלת מעמד נחות ומחנות ההשמדה לא ישמשו לה מודל לחיקוי".

לדברי רגב, "המצב שבו שרת החוץ האמריקאית משווה את ישראל לאיראן ולדרום האמריקאי של שנות ה-50 צריך להדאיג כל ישראלי. זאת, הן משום שדבריה של קלינטון נכונים והן בשל ההשפעה האפשרית של הדברים על עתיד יחסינו עם ארצות הברית ושאר המדינות המקיימות זיקה ואהדה לישראל, בהאמינן שהיא עדיין דמוקרטיה נאורה".

לידיעה באתר News1

 לידיעה במאקואיך תוכל לפעול?