השאל הקדוש

הרבנים שתומכים בנשות השאלים

אמנון יצחק, דוד בניזרי ורבנים ידועים אחרים מביעים תמיכה בנשות השאלים בסרטי וידיאו המובאים ב-ynet

תנועת נשים הדוגלת בכיסוי הפנים וכן בעטיפת הגוף בכמה שכבות של בגדים מסיבות צניעות הולכת וגדלה בבית שמש. רבים בציבור החרדי מתנגדים לתנועה זו. 01.02.2008. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90.   אישה עטופה בשכבות בגדים רבות בבית שמש. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90.

נשות השאלים, שנוקטות חומרה יתרה בהלכות צניעות ועוטפות את כל גופן בשכבות של בגדים, אינן מתקבלת באהדה בציבור החרדי. בד"ץ העדה החרדית פרסם גינוי חריף נגדן ורבים מהחרדים מסתייגים מהן. עם זאת, לא מעט רבנים ידועים ובעלי מעמד תומכים בתופעה. ב-ynet מובאים קטעים מסרטי וידיאו שבהם מטיפים אותם רבנים בעד השאל.

הרב אמנון יצחק, מהרבנים הבולטים המתמקדים בהחזרה בתשובה, מכנה בסרט את החילונים, שאינם מבינים את קוד הלבוש החרדי, "מפגרים". כך הרב עונה לשאלה של נערה דתייה, שטוענת כי הנשים עוטות הרעלה נוהגות בחוסר צניעות: "את אומרת שזה לא נהוג בימינו, אבל אף פעם לא היה נהוג ללכת בלי בגדים. בעלי החיים הולכים בלי בגדים. אם חתולים היו יודעים שהם ערומים – היו הולכים מיד להתלבש... את יכולה להביע תדהמה, ואת יכולה להגיד אשריהן..."

הרב אברהם ברוך, אף הוא מחזיר בתשובה ידוע, מעיד על עצמו כי אינו מדבר עם נשים כלל. בשיחת וידיאו הוא מבהיר כי אישה שלא תשמור על צניעות – תיכחד בקרוב, היא וביתה. "לא אני אומר – הזוהר הקדוש אומר. עוד מעט חמישה-עשר יום של חושך יירדו לעולם. במצרים היתה מזוזה שהמלאך המשחית ראה ופסח... בחמישה-עשר ימי החושך יעבור מלאך משחית מעל כל בית יהודי, והמזוזה של הבית תהיה האישה: עם כיסוי ראש מבד אטום, חולצה סגורה מכופתרת, לא צמודה".

הרב פוקס: יש כאלה שהיצר רע השתלט עליהן. צובעות את עצמן לפני שיוצאות לרחוב... צובעות את הפנים, את העיניים, את הריסים. בושה וחרפה... אני צועק געוואלד!

מנחם מענדל פוקס, רב שכונת רמות ד' בירושלים ומרבני העדה החרדית, קורא בשיחה ביידיש לנשות ישראל להתכסות במה שהוא מכנה "די הייליגע שאל - השאל הקדוש". "קצת פתוח בצוואר, חלילה וחס, לפתוח כפתור חלילה וחס..." אומר הרב. "יש כאלה שהיצר רע השתלט עליהן. צובעות את עצמן לפני שיוצאות לרחוב... צובעות את הפנים, את העיניים, את הריסים. בושה וחרפה... אני צועק געוואלד! רוצה להיות יותר טובה? תהיי יותר צנועה. תהיי שונה מאחרות... תלבשי את השאל הקדוש..."

הרב דוד בניזרי, אחיו של הח"כ לשעבר שלמה בניזרי, מעיד כי הרב עובדיה יוסף הוא תומך נלהב של נשות השאל. לדבריו, הלחץ לעטות את הרדיד הגיע מאשתו. הם באו לשאול בעצתו של מנהיג ש"ס. "הרב אומר לי: מה אתה רוצה? כך נראות בנות ישראל האמיתיות... כך הלכו אמותינו..."

הרב יצחק רצאבי מביע תמיכה נחרצת בלבישת רדידים ויוצא נגד רבנים המתנגדים לתופעה. "בזמן האחרון יש ויכוח גדול בין רבנים ואישי ציבור על העניין של השאלים והרדידים", אומר רצאבי. "עניין השאלים והרדידים היה עד הדור שעבר, ובארץ ישראל זה התבטל. לא חלמנו שיחזור... למעשה, אין לנו תירוץ טוב וברור למה נשים היום לא הולכות עם רדיד, וכמובן שזה גורם מכשולים גדולים, אבל אף אחד לא אמר כלום נגד זה".

לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?