ציפי הכפולה

הרבה השוביניסטית ציפי, לוחמת שוויון הנשים חוטובולי

יו"ר הוועדה למעמד האישה, ציפי חוטובלי, אמרה רק לפני שבועיים שתופעות הדרת הנשים מחזירות אותנו שנות אור לאחור, לימיה הביניים. לדבריה, הדרת הנשים מנוגדת להלכה ולחוק ודרושה חקיקה גורפת שתאסור זאת. איך דווקא היא יזמה חוק שהופך את הרבנות הראשית לסמכות הראשית בצבא?

ח''כ ציפי חוטובלי מהליכוד. צילום: משה שי, פלאש 90ח''כ ציפי חוטובלי מהליכוד. צילום: משה שי, פלאש 90

"הוועדה לקידום מעמד האישה רואה בהדרת נשים אפרטהייד המנוגד לערכי מדינת ישראל ולהלכה היהודית", אמרה לפני כשבועיים יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ציפי חוטובלי, בדיון שקיימה על הדרת נשים מהמרחב הציבורי. חוטובלי הוסיפה: "יש להילחם בתופעת ההקצנה, שבאה לידי ביטוי בהדרת נשים, משום שהיא פוגעת פגיעה אנושה בנשים ובחברה כולה. מחיקת הנשים מהמרחב הציבורי חצתה מזמן את גבולות הציבור החרדי. מדובר בהפרה בוטה של זכות השוויון, תוך ניצול משאבים ציבוריים שממומנים על ידי המדינה. הוועדה תיזום חקיקה שתשלול העברת כספי ציבור לגופים שייקחו חלק בהדרת נשים ותעקוב אחר מקרים של הפרדה והדרה. הוועדה דורשת מאגד וממשרד התחבורה להעביר לה בעוד שלושה חודשים דו"ח על אירועים חריגים הסותרים את החלטת בג"ץ בעניין ההפרדה באוטובוסים".

"רוב ההדרות שאנחנו מדברים עליהן הן הדרות שהן המצאות מופרכות – אין לי מלה יותר עדינה למה שקורה כאן", אמרה חוטובלי בדיון. "דברים שלא היו מעולם, באמת. אולי התקופות שבהן נהגו בהדרה כזו זה היה כחיקוי לעולם נוצרי או מוסלמי חשוך. זה זר ליהדות, זר לדת, זר להלכה. הדברים האלה לא מעוגנים בשום מקום ובאמת, הם פוגעים בכבוד האישה שהוא ערך מאוד חשוב בעולם הדתי. כמי שמגיעה מהעולם האורתודוקסי וגאה על כך שהדברים אינם סותרים פמיניזם ומעמד אישה, אני

חוטובלי צה"ל הוא קודם כל צבא לוחם, וכושר לחימתם של החיילים לא ייפגע אם ינכחו בהופעה כזו או לא

חושבת שצריך למקד את הדיון דווקא במקומות שבהם לא ניתקל בבעיות פוליטיות".

אבל השבוע הגישה חוטובלי הצעת חוק, העומדת בסתירה מוחלטת לעמדות השוויוניות והפמיניסטיות שביטאה בוועדה. לפי הצעת החוק, שחוטובלי הגישה עם ח"כ יעקב כ"ץ, לא יודח חייל המסרב לשמוע שירת נשים. ההצעה מעניקה לרבנים הקוראים לחיילים לסרב להשתתף בטקסים שבהן יש שירת נשים סמכות העולה על זו מפקדיהם בצבא.

"שירת נשים הוא רק סיפור קטן שהוצא מכל פרופורציה. החוק לא נוגע כלל בשירת נשים. הוא רק קובע שבסעיף שמירת חופש הדת, סעיף קיים, לא תהיה פגיעה בחופש הדת של חייל, לא תינתן פקודה לחייל בניגוד לדתו ולא יודח חייל מתפקידו בשל אי מילוי פקודה כזו", הסבירה חוטובלי את עמדתה.

חוטובלי הוסיפה בתוכנית "עושים צהריים" עם יעל דן בגלי צה"ל: "לצוערים אין שום בעיית מרות כפי שמנסים להציג אותם. בצורה זו צה"ל יאבד את טובי לוחמיו בשעה שהוא מוקף באיומים מכל כיוון. יש לשים דברים בפרופורציה – צה"ל הוא קודם כל צבא לוחם, וכושר לחימתם של החיילים לא ייפגע אם ינכחו בהופעה כזו או לא. תבונתו של הצבא באה לידי ביטוי במתן הבחירה לחיילים דתיים, בדיוק כפי שהיא ניתנת להם בימי נופש שבהם אין חובת נוכחות מפאת חוסר צניעות".איך תוכל לפעול?