עונשים למדירים

הצעת חוק: חמש שנות מאסר על הדרת נשים

את החוק, שיאסור על הרחקת נשים מפרסומות ומאירועי שירה, יזם ח"כ יצחק הרצוג

פעילות ארגוני נשים דתיות וחילוניות מפגינות נגד קווי ההפרדה 2009פעילות דתיות וחילוניות מפגינות נגד קווי ההפרדה

הצעת חוק שהניח ח"כ יצחק הרצוג על שולחן הכנסת, נועדה להחמיר עם גורמים הפועלים להדרת נשים בחברה. לפי ההצעה, דינו של הפועל להדרת נשים מהמרחב הציבורי, או המורה לעשות זאת, יהיה מאסר של חמש שנים וקנס של 300 אלף שקלים.

החוק, כותב יהונתן ליס ב"הארץ", יפעל להעניש מי שמורה על איסור שירת נשים בפרהסיה, איסור הופעת פני נשים בפרסומות, הפרדת נשים בתחבורה ציבורית או מדרכות, הדרתן ממערך השיפוט בדיני משפחה ואפלייתן בקבלה לתפקידים ציבוריים כחלקן באוכלוסייה.

"התופעה של הדרת נשים מהמרחב הציבורי בישראל מתחילה להיות מזעזעת", אמר הרצוג. "בתקופה האחרונה קיבלתי לא מעט פניות מנשים על מקרים חמורים שחוו. מוכרחים לעצור את הגל הזה בעודו באיבו והגיע הזמן למחאה ציבורית ענקית ותקיפה של גברים ונשים גם יחד. החוק נועד להבהיר את חומרת העניין. הוא לא נובע מאי כיבוד של אמונה ודעה, אלא מציב גבולות ברורים שאסור לחצות אותם".

הרצוג: הגיע הזמן למחאה ציבורית ענקית ותקיפה של גברים ונשים גם יחד

בראשית השבוע התעורר ויכוח במהלך דיון על תופעת הדרת נשים מהמרחב הציבורי בישראל, בין השר משולם נהרי מש"ס לבין השרים לימור לבנת ודן מרידור. ראש הממשלה בנימין נתניהו התערב בוויכוח והבהיר כי הציבור החילוני לא יתפשר בסוגיה. הוויכוח החל לאחר ששרת התרבות לבנת הודיעה כי תכנס את ועדת השרים לקידום מעמד האישה, שבראשה היא עומדת, כדי לדון בהדרת הנשים מהמרחב הציבורי בישראל.

"לאחרונה חלה הידרדרות מדאיגה במעמדן של נשים בזירה הציבורית" אמרה לבנת. "גם הדרת נשים היא אלימות נגד נשים – נשים צריכות לעלות מהדלת האחורית של האוטובוס, אסור להראות נשים בכרזות אחרת שורפים אותן, אסור לנשים לשיר בפני גברים ונאסר עליהן להספיד את יקיריהן בהלוויה. מדובר בניסיון לקחת מנשים את הזכויות הבסיסיות ביותר בדמוקרטיה – חופש ביטוי, חופש תנועה והזכות לכבוד".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?