בתו של הרב עובדיה:

קווי מהדרין ונטישת טקסים בשל שירת נשים – חילול השם

עדינה בר-שלום יוצאת נגד המגמה הגוברת של הדרת נשים מהמרחב הציבורי במגזר החרדי: "ההלכה היהודית תומכת בשוויון בין המינים"

נשים שרות, אירוע מחאה בתל אביב. צילום: תנועת ישראל חופשיתנשים שרות, אירוע מחאה בתל אביב. צילום: תנועת ישראל חופשית

קווי המהדרין, שבהם יש הפרדה בין גברים לנשים, מביאים לחילול השם, אומרת עדינה בר-שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף. לדבריה, גם יציאה של חיילים מטקסים שבהם יש שירה של נשים היא חילול השם. בר-שלום שוחחה עם טלי פרקש מ-ynet לאחר שנשאה דברים בכנס לקידום נשים בתל אביב. לדבריה, ההקצנה שחלה לאחרונה במגזר החרדי בכל הנוגע להדרת נשים משקפת החמרה "שלא על פי דעת תורה".

בר-שלום הוסיפה: "הכוונה הראשונית של קווי המהדרין היתה טובה. באוטובוסים צפופים גברים מתחככים בנשים, ואף אישה לא רוצה בכך. אבל הכוונות הטובות גרמו לחילול השם, כי אחרי שהעניין התפרץ – נשים נפגעו מהרעיון של ישיבה מאחור".

בנוגע להאזנה לשירת נשים, בר-שלום ציינה כי בטקסים רשמיים של המדינה, אפילו רבנים ראשיים נשארו לשבת בעת שנשים שרו – שכן יציאה מהאולם תהיה הלבנת פני אדם ברבים. לדבריה, בטקסים בצבא אפשר לדעת מראש מה עומד לקרות ולמנוע מצבים כאלה. עם זאת, "אם קרה וחייל נמצא באולם כשזמרת שרה,

אם קרה וחייל נמצא באולם כשזמרת שרה, שיכבוש את מבטו בקרקע מבלי לחולל שערורייה

שיכבוש את מבטו בקרקע מבלי לחולל שערורייה – כי גם זה חילול השם".

על יחסן של נשים חרדיות לפמיניזם אמרה בתו של הרב עובדיה יוסף, "האישה החרדית סוגרת את עצמה מהחברה שבחוץ, במחשבה שהפמיניזם פוגע במשפחה". לדבריה, ההלכה היהודית תומכת בשוויון בין המינים. בר-שלום, שהקימה את המכללה הראשונה לנשים חרדיות, הציגה בכנס את הגידול שחל בשנים האחרונות במספר החרדיות שיוצאות ללימודים אקדמיים.

בכנס, שכותרתו "Women talking Women", השתתפה גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני. לדברי לבני, "איסור על שירת נשים לא עוסק בשירה, הוא מציב סימן שאלה בסוגיה האם נשים וגברים ישרתו יחד בצה"ל בכלל. התהליכים שמתרחשים היום בלתי מתקבלים על הדעת. לקח שנים רבות ומאבקים רבים כדי לאפשר לנשים לשרת ביחידות קרביות בצה"ל והיום מנסים להדיר אותן – וזה חמור".

 לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?