מכורים לטליבאן

איך השתלט הזרם החשוך ביותר על היהדות הדתית

בשנים האחרונות כל תחום ממלכתי בישראל הופך לחרדי יותר, כותב בן דרור ימיני ב-nrg. הדרך היחידה להציל את ישראל מהאסון הטליבאני היא הקמת קואליציה ציונית ממלכתית

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה בנימין נתניהו, עם סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס (מימינו), וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. מאבדים את הזהות היהודית לטובת דורסנות חרדית. צילום: פלאש 90

בימים האחרונים אירעו שני אירועים, שלכאורה אין ביניהם קשר: מועצת עורכי הדין בחרה את נציגיה בוועדה למינוי דיינים, וביניהם אין אישה. הרב אליקים לבנון הודיע שיורה לתלמידיו לסרב פקודה, אם יידרשו לשמוע שירת נשים בטקס צבאי. שני האירועים, כותב בן דרור ימיני ב-nrg, מצביעים על כך שישראל צועדת בבטחה אל המקום האפל ביותר בתולדותיה. לדבריו, "הטליבאן עוד לא שולט בנו, אבל הוא בדרך".

הוא מדגיש כי אין להשוות בין הרצחנות של הטליבאן אף לעמדות של החרדים הלאומנים הקיצונים ביותר, אבל הכיוון התיאולוגי והפוליטי דומה. ביהדות, כמו באיסלאם, יש אין-ספור מקורות.יש בה יחס של כבוד לגר, לזר, ליתום ולאלמנה. יש בה הומניזם ונאורות. אבל אט אט רק המקורות החשוכים משתלטים, כותב ימיני. לבנון, שכבר הבהיר שאסור לבחור אישה למועצה מקומית, הוא "הפנים החדשות של היהדות הדתית".

"קול באישה ערווה" הוא רק תסמונת, מוסיף ימיני. המקרא מלא שירת נשים – שירת דבורה, הנשים שפיזזו ורקדו לפני דוד ושאול ועוד ועוד. אבל את לבנון ושותפיו לדעה התנ"ך אינו מעניין כמקור. הם יקבעו שאישה מנועה מלשמש חברת מועצה, אף על פי שהם יודעים על דבורה הנביאה. הבעיה איננה התהום שרובצת בין המודל המקראי למודל העדכני, אלא הפער שבין המודל הממלכתי-הדתי ששלט כאן רק לפני עשרות שנים למודל החרדי-הלאומני החדש.

הדור החדש של הדתיים הלאומיים עושה ליהדות בדיוק מה שעשו האחים המוסלמים והזרם הווהאבי לאיסלאם

הדור החדש של הדתיים הלאומיים עושה ליהדות בדיוק מה שעשו האחים המוסלמים והזרם הווהאבי לאיסלאם. בין המקורות הרבים והמגוונים ושלל הפרשנויות האפשריות – הבחירה היא בחשוכה ביותר, אומר ימיני. כך, בשנים האחרונות כל תחום ממלכתי בישראל הופך לחרדי יותר. החינוך הממלכתי-הדתי הופך להרבה יותר חרדי. פחות לימודי ליבה ופחות שעות ללימודי חול. הרבה יותר לימודי קודש. על תחום הגיור השתלט הזרם החרדי ביותר. גם בתחום הנישואים, רבני צה"ר, שאינם חשודים בסטייה מהזרם האורתודוקסי, הפכו למוקצים. כבר אסור להם לחתן.

"יש רק דרך אחת להציל את ישראל מהאסון הטליבאני. הקמת קואליציה ציונית ממלכתית – הליכוד, קדימה, העבודה, עם כל מפלגה שתסכים לעקרונות יסוד שיכללו את חיזוק החינוך הממלכתי, הוצאת הגיור מידי הזרם החרדי, הפסקת התקצוב לכל בית ספר שאין בו גרעין רחב ומוגדר של לימודי ליבה, הגבלה הדרגתית של הפטור משירות צבאי ועוד", טוען ימיני. ישראל חייבת להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית. "אבל בגלל החיבור בין פוליטיקה לדת, ובגלל שיטת הקואליציה, ובגלל הכניעה הקבועה למחנה הטליבאני, ישראל מאבדת את הזהות היהודית לטובת דורסנות חרדית. הבחירות הבאות הן אולי הסיכוי האחרון לעצירת הטאליביניזציה שלנו".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?