הבטחה שהתנפצה

נתניהו מעדיף את יציבות הממשלה על שוויון בנטל

הדרך היחידה לצמצם פערים חברתיים היא הקטנת התקציבים לחרדים, אבל ראש הממשלה יימנע מהפניית דרישות לחרדים כדי לא לערער את הקואליציה, כותבת מירב ארלוזורוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: פלאש 90

משבר החובות באירופה מלמד כי ישראל צריכה להימנע מהגדלת חובותיה, גם אם תעשה זאת כדי לשפר את רווחת אזרחיה. אם לא מגדילים חובות, הדרכים להגדיל את המשאבים שעומדים לרשות המדינה הן הגדלת הגירעון התקציבי או העלאת מסים, כותבת מירב ארלוזורוב ב-"TheMarker", אבל כשהכלכלה העולמית נתונה במשבר, גידול משמעותי בהכנסות ממסים אינו סביר.

לדברי ארלוזורוב, המדינה אינה יכולה להגדיל את היקף התקציב, אבל יש לה אפשרות לשנות את הרכב התקציב. היא תוכל להיענות לדרישות של תנועת המחאה החברתית – צדק חברתי ושוויון בנשיאה בנטל – אם תדאג להקצות כספים לפי מדד שוויוני: מי שתורם מקבל, מי שלא תורם לא מקבל. הכוונה היא לגרוע תקציבים מאלה שאינם תורמים מבחירה, כלומר החרדים.

"המהלך הגדול היחיד שממשלת ישראל יכולה לנקוט כיום מבלי להסתכן באובדן יציבותה הכלכלית נוגע לציבור החרדי", כותבת ארלוזורוב. "המדינה חייבת לעודד את החרדים להשתתף בנטל – גם בשירות צבאי, אבל בעיקר ביציאה לעבודה – באמצעות

מדינה שתתמרץ אורח חיים החותר תחת אושיות קיומה (אורח חיים לא יצרני ולא דמוקרטי) לא תוכל לשרוד לאורך זמן

קשירת עבודה וחינוך לעבודה עם קבלת הטבות מהמדינה... מדינה שתתמרץ אורח חיים החותר תחת אושיות קיומה (אורח חיים לא יצרני ולא דמוקרטי) לא תוכל לשרוד לאורך זמן".

ארלוזורוב מציינת, שוועדת טרכטנברג יצרה קשר בין קבלת הטבות מהמדינה לאורח חיים יצרני. היא קבעה כי יש להכניס לימודי ליבה לבתי הספר היסודיים בחינוך החרדי, כי אברכים יוכלו לקבל תקציבים מהכולל חמש שנים ואחר כך יידרשו לצאת לעבוד והמליצה שהטבת הדיור לחרדים תחולק על פי קריטריונים המקשים עליהם. כלומר, ההטבות בדיור יינתנו על סמך יציאה לעבודה.

אין להגזים בחשיבות ההמלצות האלה לעתידה של ישראל, אבל הסיכוי שהן ייושמו קטן. ש"ס ויהדות התורה מאיימות בפרישה מהקואליציה, ראש הממשלה מבין שממשלתו נתונה בסכנה. בנימין נתניהו, הבטיח שדו"ח טרכטנברג ייושם במלואו, אבל סביר יותר שראש הממשלה יעדיף את יציבות הממשלה על יישום דו"ח טרכטנברג. בכך יפר את האפשרות הריאלית היחידה העומדת בפני ממשלתו לקדם את הצדק החברתי בישראל.

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?