שנת בגרות

יוזמה בגדוד "נצח יהודה": השירות יוארך לשלוש שנים

הלוחמים החרדים ביקשו להאריך את השירות, כדי שיוכלו ללמוד לבגרות בד בבד עם השירות המבצעי

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי גדוד "נצח יהודה" בסיום מסע של 40 ק''מ. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בעוד כשנה עשוי לחול שינוי משמעותי בתנאי השירות של חיילי גדוד החי"ר החרדי "נצח יהודה", השייך לחטיבת כפיר. תקופת השירות של מאות הלוחמים החרדים עשויה להתארך משנתיים לשלוש שנים, בדומה לתקופת השירות של לוחמים אחרים בצבא. התוכנית עוצבה בעקבות דרישה של הלוחמים עצמם. חטיבת כפיר, בפיקודו של אלוף משנה אודי בן-מוחה, תעביר את התוכנית לדרגים הגבוהים בפיקוד מרכז ולאגף כוח אדם.

יואב זיתון כותב ב-ynet, כי לפי התוכנית שנת השירות השלישית של הלוחמים החרדים תוקדש להשלמת תעודת בגרות, בד בבד עם המשך השירות המבצעי. כיום משרתים חיילי גדוד "נצח יהודה" שנתיים, ואחריהן הם עוברים לבית הספר המקצועי בכפר סירקין, שם מתאפשר להם לרכוש מקצוע ולהשלים בגרות על חשבון הצבא. בין המקצועות העיקריים שלומדים הלוחמים החרדים: טכנולוגיה ומקצועות תעשייה קלה.

במוצב הגדודי תיפתח כיתה מיוחדת, שבה יוכלו הלוחמים ללמוד בזמן השירות

כחלק מהתוכנית, במוצב הגדודי תיפתח כיתה מיוחדת שבה יוכלו הלוחמים ללמוד תוך כדי שירות מבצעי. שבעה מלוחמי הגדוד ייצאו בקרוב לקורס קצינים, מספר שיא של צוערים מאז הוקם הגדוד לפני 11 שנים. מרבית הלוחמים החרדים בגדוד, שבו משרתים גם בני ישיבות הסדר, נפלטו מישיבות תורניות ובהמלצת ראשי הישיבות גויסו כלוחמי חי"ר מן המניין.

לגדוד החרדי יש רב גדודי, שנותן מענה לחיילים בסוגיות הלכתיות. הרב פוסק רק לאחר שהתייעץ בדילמות השונות עם מפקד הגדוד, סגן אלוף עמיחי סגל.

לפי הנתונים של אגף כוח אדם, ב-2011 התגייסו לגדוד כ-450 לוחמים חדשים, בנוסף ל-650 חרדים שהתגייסו למסלולים ייעודיים אחרים בצבא. באכ"א מעריכים כי מספר המתגייסים החרדים יגדל בשנים הקרובות וכי ב-2015 יתגייסו לצה"ל כ-2,400 חרדים.

 לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?