צניחה חופשית

בעקבות הקלות לחרדים ירדה ההתנדבות לשירות אזרחי

התנדבות החרדים למד"א, למשטרה, לשב"ס ועוד פחתה בעשרות אחוזים מאז התקבלה החלטת הממשלה על הקלה בתנאי ההתנדבות לשירות

יוצאי הישיבות שהתגייסו למשטרה בהשתלמות. צילום: דובר המשטרהיוצאי ישיבות שהתגייסו למשטרה בהשתלמות. צילום: דובר המשטרה

בעקבות הקלה בתנאי ההתנדבות של חרדים לשירות האזרחי, שיזמה הממשלה בתחילת השנה, צנח מספר החרדים המתנדבים לשירות בעשרות אחוזים. מירב ארלוזורוב מציינצ ב-"TheMarker", שההחלטה נכנסה לתוקף במאי השנה. ההחלטה נועדה לעודד השתלבות חרדים בשוק העבודה, באמצעות הקלה בחוק טל, המאפשר לחרדים שלא להתגייס לצה"ל אם הם לומדים לימודים מלאים בישיבה.

עד לאישור ההחלטה, חרדים יכלו לשרת שירות אזרחי במקום שירות צבאי, ולאחר מכן להשתחרר ולעבוד החל בגיל 26 (או בגיל 22 לאברך נשוי ואב לילד). במאי שונו כללי ההתנדבות לשירות האזרחי, כך שמגיל 28 ניתן פטור מלא משירות צבאי או אזרחי. לרווקים בני 22 ניתן להתנדב לשירות אזרחי – בתנאי שהם מתנדבים לשירות אזרחי ביטחוני.

הממשלה קיוותה שחרדים צעירים יבחרו להתנדב בשירות האזרחי הביטחוני (במשטרה, בשירות בתי הסוהר, במגן דוד אדום או במכבי האש) ובכך יתרמו לביטחון המדינה וגם ישתלבו בשוק העבודה בגיל מוקדם יותר. בפועל, היקף ההתנדבות הכללי של חרדים לשירות אזרחי צנח בחדות ממאי. קצב ההתנדבות ירד מכ-120 מתנדבים בחודש לשפל של כ-80 מתנדבים בחודשים שלאחר מכן. רק בנובמבר חזר מספר המתנדבים והגיע ל-100.

שר שלום ג'רבי, מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי, סבור כי ההחלטה היתה הצלחה, מכיוון שבחישוב שנתי מספר המתנדבים

בגיל 28-27 אפשר כבר לקבל פטור משירות צבאי ואזרחי גם יחד, אז כל מי שנמצא בגיל 26-25 כבר מעדיף לחכות לפטור ולא להתנדב לשירות אזרחי

לשירות האזרחי יהיה כ-1,200, בדומה ליעד השנתי שהציבה הממשלה. אבל ארלוזורוב מציינת, שמאז נכנסה החלטת הממשלה לתוקפה צנח קצב התנדבות השנתי ל-840 – הרחק מתחת ליעד ל-2010, שהוא 1,500 מתנדבים.

חבר הכנסת יוחנן פלסנר, ראש הצוות ליישום חוק טל בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אומר כי ההערכה היא שמספר המתנדבים לשירות האזרחי צנח בשל הקדמת הפטור משירות צבאי לגיל 28. "הפטור הזה משמעו שבגיל 28-27 אפשר כבר לקבל פטור משירות צבאי ואזרחי גם יחד, אז כל מי שנמצא בגיל 26-25 כבר מעדיף לחכות לפטור ולא להתנדב לשירות אזרחי. כך איבדנו את כל המוטיבציה של אזרחים מבוגרים יחסית להתנדב לשירות האזרחי", אומר פלסנר.

המסלול האזרחי הביטחוני נחל כישלון חרוץ. השב"ס המשטרה, מד"א ופרויקטים נוספים הקצו כ-800 תקנים לשם גיוס מתנדבים חרדים. לדברי ג'רבי, לכל המסלולים הגיעו השנה רק 23 מתנדבים חרדים, בהם שלושה למשטרה (התקן הוא 200), ארבעה למד"א (התקן הוא 250), שמונה לשב"ס ואחד לכיבוי אש. נתונים דומים נמסרו על ידי פלסנר.

 למאמר ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?