פורום מחאה

הורים מוחים על ההקצנה החרדית בחינוך הממלכתי-הדתי

מאות הורים התארגנו כדי לפעול נגד הפרדה בין בנים לבנות והחמרה בדרישות הצניעות בבתי הספר;

תלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך. צילום: david55king, flickrתלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך (צילום אילוסטרציה). צילום: david55king, flickr

לקראת יום הזיכרון האחרון עלתה בבית הספר מוריה בתל אביב, בית ספר של החינוך הממלכתי-הדתי (ממי"ד), דרישה שבנות לא ישירו בטקס. את הדרישה העלה הגרעין התורני בבית הספר, קבוצה של משפחות שעברה לגור בסמיכות אליו, כדי לחזק את הזיקה היהודית במוסד הלימודים ובשכונה כולה. הנימוק לדרישה היה, ששירה של בנות היא דבר "לא צנוע".

מגמות דומות, של החמרה בצניעות, הפרדה בין בנים לבנות וייחוס סמכות לרבנים, ולא למחנכים, מאפיינות את החינוך הממלכתי-הדתי. לאחרונה קמה קבוצה של הורים שילדיהם לומדים במוסדות אלה, המוחים על ההקצנה הדתית. טלילה נשר כותבת ב"הארץ", כי הקבוצה מונה כיום למעלה מ-400 הורים. הם עורכים מפגשים על בסיס קבוע, משוחחים עם חברי כנסת ונפגשו גם עם שר החינוך, כדי לפעול לשינוי המדיניות.

רוב חברי הקבוצה, "פורום ממ"ד לכתחילה", חוששים להזדהות בשמם כדי שילדיהם לא ייפגעו. אחת הפעילות, עובדת משרד החינוך, זומנה לאחרונה לשיחת נזיפה, שבה דרשו עליה לחדול מפעילותה נגד המשרד. לדברי ההורים, ההקצנה הדתית במוסדות שבהם לומדים ילדיהם באה בעקבות השתלטות של גרעינים תורניים על החינוך הממלכתי-הדתי. אבל אחת האמהות אומרת, שמשרד החינוך הוא שותף מלא של הגרעינים התורניים.

אחד ההורים מספר, שבשבועות האחרונים – בעקבות דרישה של הגרעין התורני – התחילה הפרדה בהסעות של התלמידים. הבנים יושבים בחלק הקדמי של האוטובוס, הבנות מאחור. "גם ההפסקות מתנהלות בחצרות שונות, ויש מגמה חדשה שהגרעין

הפסקות מתנהלות בחצרות שונות, ויש מגמה חדשה שהגרעין התורני מנסה להכניס: שההפסקות תהיינה בשעה נפרדת

מנסה להכניס: שההפסקות תהיינה בשעה נפרדת", אומר ההורה. בעקבות שינויים אלה החליטה אחת המשפחות להוציא את ילדיה מבית ספר שבו למדו שנים רבות.

בבית הספר "שילה" בקרית גת, הלימודים הולכים ומקבלים אופי חרדי. "שיעור חונכות, שנשמע תמים לכאורה", אומר אחד ההורים, "הוא בעצם שיעור מצוות שמלווה בספר שנקנה בצורה מרוכזת על ידי בית הספר. זה ספר חרדי לחלוטין: אין בו תמונה אחת של אשה ובכל שני עמודים נכתב ‘לעילוי נשמת' אדם כזה או אחר. ספר שבמהותו הוא חרדי, עם תמונות של גברים בלבד, עם זקנים וכיפות חרדיות. בתמונה של כיבוד ההורים מופיע רק האב, אין בכלל אמא".

הורים לילדים הלומדים בגן "תומר" ברמת השרון הופתעו לגלות שספרי ילדים קלאסיים של חיים נחמן ביאליק ולאה גולדברג כבר אינם נחשבים צנועים דיים. ספר כמו "דירה להשכיר" נפסל, מפני שאחת הדמויות בו היא חזיר והשכנים בסיפור אינם די נחמדים. "בשנה שעברה, שהוגדרה כשנת השפה העברית, הגן והילדים אמורים היו לקבל עשרה ספרים במחיר מסובסד, כולם ספרות יפה. התברר לנו שהוטל וטו על הפרויקט, כי היו אנשים מהגרעין התורני שהחליטו שהספרים האלה אינם צנועים", אומר אחד ההורים.

ממשרד החינוך נמסר: "החינוך הממלכתי הדתי נותן מענה למגוון האוכלוסיות והזרמים השונים הלומדים במסגרתו. מתקיימים דיונים במטרה לבחון את הנושא על היבטיו השונים".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?