מבט מבפנים

משמרות הצניעות – אלימות וכוח

אלחנן בוזגלו, בעבר פעיל במשמרות הצניעות, מתאר את דרכי העבודה שלהם בכתבה ב-ynet

שלט במאה שערים. צילום: Ben Piven, flickrשלט במאה שערים. צילום: Ben Piven, flickr

אלחנן בוזגלו היה פעיל במשמרות הצניעות ואף ישב בכלא בשל כך. לפני כשנה נרצח אחיו, יוסף, ואלחנן בוזגלו החליט לנטוש את משמרות הצניעות. בכתבת וידיאו ב-ynet הוא מתאר את דרכי הפעולה של משמרות הצניעות. "משמרות הצניעות פועלים מקום של אלימות, המון כוח, המון כסף, המון דברים כאלה", הוא אומר. "הייתי במקום כזה. היום, מאז הרצח של אחי, עברתי למקום אחר, מקום יותר טוב, מקום שקט".

בוזגלו, שלאחרונה שוחרר ממאסר של שלוש שנים וחצי, בעקבות פעילותו במשמרות הצניעות, מתאר אירוע שבו השתתף: "קיבלתי טלפון, שיש בחורה שמקבלת גברים בבית שלה, בתוך שכונה חרדית. הגענו אליה אני ועוד רוסי ועוד שלושה חסידים. התכוונו רק לדבר אתה. הגענו אליה, התחילה לצעוק. אחד תפס אותה, השכיב אותה על הרצפה".

משמרות הצניעות, לא התאים להם שאנחנו מסתובבים עם בנות, מעשנים סיגריה בשבת ולא הולכים בדרכים שלהם. היו מאיימים עלינו, נותנים לנו מכות

תיאור נוסף של דרכי הפעולה של משמרות הצניעות מובא מפיו של יואל רב: "אני גר ברמת שלמה, שכונה חרדית. משמרות הצניעות, לא התאים להם שאנחנו מסתובבים עם בנות, מעשנים סיגריה בשבת ולא הולכים בדרכים שלהם. היו מאיימים עלינו, נותנים לנו מכות. החלטנו לשים לזה סוף, אז שבת אחת עברתי ליד בית כנסת שם. איזה רב שלהם צעק לי נאצי, כי הייתי עם סיגריה, והתחילו לרוץ אחרי. התחלנו לדקור ולתת מכות לכל מי שהיה שם באזור, ואז הם הלכו והתלוננו עלינו במשטרה. קיבלתי על זה 18 חודשים בפנים. הם משליטים טרור בשכונה. כמה אפשר לחיות ככה? מתישהו צריכים לשים לזה סוף. אם המדינה לא עוזרת בזה, אין ברירה אלא לעשות את זה לבד".

לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?