היורקים על כמרים

יריקה ועונשה

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בראיון בטלוויזיה החינוכית: יש לאכוף את החוק על חרדים היורקים על כמרים

החלטתו של שופט בית משפט השלום בירושלים, דב פולוק, לבטל כתב אישום שהוגש נגד כומר יווני שהכה תלמיד ישיבה בעיר, לאחר שזה ירק כשעבר על פניו, העלתה לדיון ציבורי את יחסם של חרדים לאנשי דת נוצרים. בראיון עם גל גבאי בטלוויזיה החינוכית אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, כי יריקות וגידופים של חרדים על אנשי דת נוצרים הם תופעה קשה וארוכת שנים.

הוא ציין כי השופט ביטל את כתב האישום נגד הכומר בהליך חריג מאוד – הגנה מן הצדק. "הסיבה לנקיטת הליך זה היא, שהכומר היה נתון עשרות פעמים לעבירה פלילית של פגיעה בו ככומר, ולא עשו כלום. בפעם היחידה שהוא הגיב, מעמידים אותו לדין. זה לא סביר", אמר אילן. "יריקה מול איש דת היא עבירה. השופט קובע זאת מפורשות. הדבר החשוב שעשה השופט, זה שהוא אמר שיש תופעה כזאת והיא לא מטופלת".

אילן הוסיף, כי כמרים שרואיינו לכתבה על התופעה, שפורסמה ב"הארץ", אמרו, "אנחנו רואים חרדי, יש תמיד שאלה – יירק או לא יירק?" הוא ציין כי כל הכמרים שצוטטו בכתבה סיפרו שירקו לידם עשרות פעמים.

הרב מאיר אזרי, רב הקהילה הרפורמית בית דניאל בתל אביב, ציין כי בעשרות השנים האחרונות פתחה הכנסייה דף חדש ביחסיה עם היהדות. לדבריו, היהדות לא קיבלה את הדף החדש הזה, אבל כן אימצה אותו ביחסה לקבוצות נוצרים מאוד ייחודיות, שמעניקות לישראל תמיכה פוליטית. "הם לא ירקו על אותם כמרים שמביא הרב אקשטיין ממקומות שונים ותומכים ועוזרים, לא על הנזירות שנמצאות בבתי החולים למיניהם", אמר אזרי. כמי ששולטת בירושלים, הוסיף, ישראל יכולה לקיים את דברי הנביאים, למשל הנביא מיכה, "שקרא לאיחוד ולעלייה לירושלים, לבית המקדש הרוחני, הערכי, ואנחנו עוצרים וחוזרים לימים הנוראים של ימי הביניים באירופה, שבהם סבלו אבותינו ואמותינו בכל רחבי אירופה".

אילן הוסיף: "אנחנו כרגע, בירושלים, מתנהגים אל הגוי כמו שבעבר התנהגו כלפי היהודי... אנחנו מתייחסים אפילו לבכירי הדתות האחרות כמו שהתייחסו ליהודי בגולה. הקמנו מדינה שהיא אור לגויים, ועכשיו מתברר שהקמנו מדינה שכל התכלית שלה היא שאנחנו נתנהג כלפי הגויים כמו שהם התנהגו אלינו".

הוא ציין כי אחת הסיבות שבעטיין ביטל השופט את כתב האישום היא, מחסור כמעט מוחלט באכיפה. "אני זוכר מקרה אחד שבו חרדי הורשע ביריקה. זה היה בעמוד הראשון של 'הארץ' לפני די הרבה שנים. יכול להיות שהיו עוד", אמר אילן. "זה בטח לא תופעה רגילה שיש אכיפה. השופט קובע, שהשלטונות עושים מעט מאוד. המשטרה טוענת, שכל מקרה שמוגשת תלונה נאכף – 'יש מצלמות, אנחנו יכולים לזהות'. בכל מקרה, צריך להתלונן".

embed icon


איך תוכל לפעול?