אפליה אסורה בהחלט

תביעה נגד אל על – חרדי סירב לשבת ליד אשה

דיילת של החברה אילצה את רנה רבינוביץ' לעבור למושב אחר במטוס בגלל דרישתו של החרדי. רבינוביץ' דורשת מהחברה פיצויים בסך 50 אלף שקל

מטוס אל-על. צילום: זיגי נגראה, flickrמטוס אל-על (צילום אילוסטרציה). צילום: זיגי נגראה, flickr

רנה רבינוביץ', בת 81, טסה בתחילת דצמבר בטיסת אל על מניוארק שבארצות הברית לישראל. רבינוביץ' קנתה כרטיס במחלקת העסקים במטוס, אבל שכנה לטיסה, חרדי כבן 50, סירב לשבת לידה. הדיילת הציעה לרבינוביץ' מושב "טוב יותר", קרוב למחלקה הראשונה. רבינוביץ' נאלצה לעבור למושב אחר. "חשתי שזלזלו בי", אמרה בראיון ל"ניו יורק טיימס".

המרכז הרפורמי לדת ומדינה עומד להגיש תביעה נגד אל על בשמה של רבינוביץ'. בידיעה ב"TheMarker" נכתב כי הדרישה שרבינוביץ' תעבור למושב אחר במטוס לא היתה חריגה. בלא מעט טיסות של אל על ושל חברות אחרות בין ניו יורק לישראל היו גברים חרדים שלא הסכימו לשבת ליד נשים. לפעמים דרישות אלה גרמו לעיכובים בהמראות.

מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, ענת הופמן, אמרה כי במרכז חיכו לאירוע כמו זה שבו היתה מעורבת רבינוביץ' כדי להגיש תביעה נגד אל על. לדבריה, המרכז המתין לאירוע שבו היו מעורבים דיילים באופן פעיל, "כדי להראות שחברת אל על הפנימה את הדיבר 'אני לא יכול לשבת ליד אשה'".

ענת הופמן: חברת אל על הפנימה את הדיבר 'אני לא יכול לשבת ליד אשה'

דוברת מטעם אל על מסרה כי "כל אפליה בין נוסעים אסור בהחלט". לדבריה, "בתא הנוסעים הדיילים מקבלים בקשות שונות ומגוונות ואנחנו מנסים לסייע ככל הניתן. המטרה היא שהמטוס ימריא בזמן וכל הנוסעים יגיעו ליעדם במועד המתוכנן".

אבל רבינוביץ', עורכת דין בגמלאות ובעל תואר דוקטור בפסיכולוגיה, אמרה שכאשר שאלה אם הדיילת מבקשת ממנה לעבור מקום מכיוון שהנוסע שלידה ביקש שלא לשבת ליד אשה, זו ענתה "כן" ללא היסוס.

במכתב לאל על דרש המרכז הרפורמי לדת ומדינה מהחברה לשלם לרבינוביץ' פיצויים בסך 50 אלף שקל וטען כי החברה הפלתה את הנוסעת. אל על הציעה לרבינוביץ' הנחה של 200 דולר על הטיסה הבאה שלה בחברה.

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?