נעים בשבת

הוכפל מספר ההיתרים לתחבורה ציבורית בשבת

ח"כ נאוה בוקר מהליכוד קראה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, אם הדבר לא יפגע ברגשות הציבור הדתי

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90. תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: סרג' אטל, פלאש 90

רשימת קווי האוטובוס שיש להם היתר לפעול בשבת עלתה מ-92 קווים ב-2012 ל-193 קווים ב-2015. כך אמר נציג מרכז המחקר והמידע של הכנסת בדיון שקיימה ועדת הכלכלה, שעסק בתחבורה ציבורית בשבת. לדבריו, בבדיקה של מרכז המחקר והמידע התברר שרק אחוז אחד מהקווים שאין להם רישיון לנסוע בשבת המשיכו לנסוע לאחר כניסת השבת.

מנהל אגף תחבורה ציבורית במשרד התחבורה, דרור גנון, אמר שהמשרד מקפיד לשמור על הסטטוס קוו. חבר הכנסת יואב בן צור מש"ס טען שהתחבורה הציבורית באזורים רבים מכרסמת בקביעות בסטטוס-קוו, וקווים רבים מחללים שבת בניגוד לתקנות התעבורה.

בהודעה מטעם הכנסת נכתב שמהנדס התנועה של אגד, פנחס גרשון, אמר כי בבדיקה שעשתה החברה עלה שמתוך מאות נסיעות בימי שישי, רק 11 נסיעות שגלשו בדקות ספורות לתוך השבת. "זה לא בסדר וצריך לבדוק את זה, אבל זה כמו להתייחס

ח"כ רוברט אילטוב: לציבור הרחב יש זכות לתחבורה ציבורית בשבת

לצל הרים כהרים", אמר גרשון. יו"ר ועד העובדים של חברת האוטובוסים אפיקים, יהונתן קריספין, טען מנגד שמדי יום ראשון פונים אליו עשרות נהגים שמתלוננים שנאלצו להגיע הביתה אחרי כניסת השבת.

ח"כ נאוה בוקר מהליכוד אמרה כי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת לא תגרום לחילול שבת המוני. היא הוסיפה כי "כמי שבאה ממשפחה דתית כואב לי לראות את אי ההסכמה בעניין הזה, המצב כיום פוגע באוכלוסיות החלשות שלא יכולות להחזיק רכב. אפשר להגיע להידברות ולמצוא את הנוסחה שתאפשר הפעלת התחבורה הציבורית בשבת בלי לפגוע ברגשות הציבור הדתי".

ח"כ רוברט אילטוב מישראל ביתנו הוסיף כי לציבור הרחב יש זכות לתחבורה ציבורית בשבת. "לא צריך להפר את החוק, אלא להתאים אותו למציאות המשתנה", אמר. ח"כ אורן חזן מהליכוד אמר בתגובה שהוא "מתנגד להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, מאחר שהדבר יפגע בזיקה היהודית שלנו".

להודעת הכנסתאיך תוכל לפעול?