התנדבות זניחה

שירות אזרחי חרדי: 200 תקנים, עשרה מתנדבים

יו"ר הצוות לבדיקת חוק טל, ח"כ יוחנן פלסנר: אחוז החרדים המתנדבים לשירות אזרחי-ביטחוני אינו עומד ביעדי הממשלה

השופט, צבי טל וח''כ, יוחנן פלסנר, בישיבה הראשונה של צוות פלסנר לפיקוח על חוק טל בכנסת 17.11.09. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90השופט צבי טל וח''כ יוחנן פלסנר, בישיבה של הצוות לפיקוח על חוק טל בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בדיון של הצוות לבחינת חוק טל, בראשותו של ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, עלה הקושי הרב לגייס מתנדבים חרדים לשירות אזרחי-ביטחוני. הכישלון הובלט כשהגופים הממלכתיים שבהם אפשר להתנדב הציגו את מכלול המאמצים שהם מקיימים כדי להגדיל את מספר המתנדבים. לדבריהם, מאמציהם אינם זוכים למענה מצד הקהילה החרדית.

מאז החל יישום החלטת הממשלה, שקבעה יעדים מוגדלים לשילוב חרדים בשירות האזרחי, חלה ירידה של עשרות אחוזים במספר המתנדבים. ח"כ פלסנר התייחס לחוסר הרצון של הקהילה החרדית להרחיב את אחוזי ההתנדבות במסלולי השירות האזרחי-הביטחוני וטען כי יש לשקול ברצינות את סגירתם של חלק ממסלולי ההתנדבות, שאינם עונים על תכלית הקמתם.

דוגמה לכך היא מסלולים שבהם החרדים משרתים בתוך הקהילה עצמה. לא רק שהתוכנית אינה עומדת ביעדים האזרחיים שלה, היא גם נמצאת בנסיגה מתמדת מבחינת מספר המתנדבים.

יחיאל אמויאל ממינהלת השירות האזרחי טען, שהקושי בגיוס מתנדבים חרדים נובע מתפישה הרווחת בקהילה החרדית, כאילו המסלולים אינם אטרקטיביים דיים. לטענתם, השכר אינו גבוה והם נדרשים להתנדב מספר שעות רב ביום.

מנשר, שעליו חתמו רבנים, אוסר על חרדים להתנדב במד"א גם אם יש בכך כדי להציל נפשות

בתוך הקהילה נעשים ניסיונות לבלום את ההתנדבות. לאחרונה הופצה בקהילה החרדית חוברת, ב-130 אלף עותקים, המבקשת לשכנע את המועמדים שלא להתנדב. נחום בנדיקט, יועץ חרדים ממינהלת השירות האזרחי, אמר: "ברור שהאוכלוסייה החרדית מתנדבת לאותם מסלולים משיקולים כלכליים ולא משיקולי ציונות".

סנ"צ יעל עמר ממשטרת ישראל סיפרה, "גם כאשר הורדנו את מספר שעות ההתנדבות ביום לארבע בלבד, לא הצלחנו לעמוד ביעד של גיוס 200 מתנדבים. כיום בפועל במשטרה משרתים עשרה מתנדבים בלבד".

צביקה בנדיק, מנהל אגף משאבי אנוש במד"א, אמר כי על אף שמד"א מאפשרת למתנדבים החרדים מגוון רחב של תוכניות, הקלות ומסגרות עבודה מועדפות, "מספר המתנדבים שהגיעו אלינו בסופו של דבר קטן ביותר. במקרה שלנו יצא מנשר, שעליו חתמו רבנים, שאוסר על החרדים להתנדב במד"א גם אם יש בכך כדי להציל נפשות. מתוך מאות התקנים הצלחנו למלא 13 בלבד".

ראו ידיעה באתר הכנסתאיך תוכל לפעול?