מי אחראי לנשירה?

אמסלם: הנצחת הנשירה בחינוך החרדי – פשע מאורגן

בישיבה בכנסת פרץ עימות חריף בין אמסלם לח"כ משה גפני, על רקע טענותיו של הח"כ שפרש מש"ס

ח''כ חיים אמסלם מש''ס במסיבת עיתונאים בכנסת 17.11.10. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90ח''כ חיים אמסלם במסיבת עיתונאים בכנסת. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בישיבה של ועדת המשנה לחוץ וביטחון פרץ עימות קשה בין חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה לחבר הכנסת הרב חיים אמסלם. הדיון עסק בשילוב החרדים בצה"ל ובשוק העבודה. ישראל כהן מ"כיכר השבת" כותב, שהעימות החל לאחר שאמסלם אמר כי החינוך החרדי מתנהל כמו פשע מאורגן.

גפני הגיב בזעם. הוא זעק נגד אמסלם: "מי אתה שתעז לדבר בנושא הזה? עליך לסתום את הפה ולשתוק". מאוחר יותר הסביר אמסלם: "אמרתי כי מי שנותן לעשרות אלפים מהנוער החרדי להסתובב ברחובות ולהידרדר לפשע, בלי לייצר להם מסגרות חלופיות, עושה 'פשע מאורגן'".

לפי אתר החוזרים בתשובה "ויהי אור", אמסלם אמר בדיון: "קיים חוסר רצון להודות בגודל ובעומק התופעה, וניסיון לייפות אותה. בעצם באי הקמת מסגרות תואמות לנוער מדרדרים קבוצה הולכת וגדלה, בשביל לשמור כביכול על תדמיתה של החברה החרדית ועל מאפייניה, ובעיקר על קבוצת הלומדים. מי

מי שנותן לעשרות אלפים מהנוער החרדי להסתובב ברחובות ולהידרדר לפשע, בלי לייצר להם מסגרות חלופיות, עושה 'פשע מאורגן'

שנושר בגילאי 17-15, היה אפשר לאבחן זאת כבר בגילאי 13 ולפני סיום הלימודים בתלמודי התורה ובבתי הספר היסודיים. ככל שיפנו אוטומטית את כל הנוער החרדי מסיימי תלמודי התורה רק לישיבות שבהן מסגרת תורנית בלבד, כך תופעת הנוער הנושר תמשיך ותגדל. המשך הנצחת התופעה הזו הוא פשע מאורגן".

אמסלם הציג בדיון נתון מדאיג - 7.8% מבני הנוער החרדים נושרים ממסגרות חינוכיות. "גפני וחבריו רוצים להסתיר את התופעה הזאת ולטאטא את הבעיה החמורה מתחת לשטיח", הוסיף.

לפי אתר החוזרים בתשובה "ויהי אור", בציבור החילוני נושרים 1.7% מהתלמידים. "ייתכן", הוסיף אמסלם, "שלגפני זה לא אכפת משום שהבעיה פוגעת בעיקר במשפחות מעדות המזרח ובבעלי התשובה, שהם לא ציבור מצביעיו. ש"ס היא מפלגת לוויין של דגל התורה".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"ויהי אור"איך תוכל לפעול?