דיור בר עבירה

שר השיכון אטיאס ביצע עבירת בנייה ומתעלם מצו הריסה

צו ההריסה הוצא לפני שאטיאס הפך לאיש ציבור. אטיאס ביקש ארכות וביצוע הצו נדחה

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, מש''ס באתר בניה בירושלים 22.07.10 .צילום: יוסי זמיר, פלאש 90שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, באתר בנייה בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

שר השיכון, אריאל אטיאס, מונה לתפקידו לאחר שהורשע בעבירת בנייה. עוד ב-2004 הוציא בית המשפט צו הריסה לתוספת שבנה ללא היתר, בדירתו שבשכונת הר נוף בירושלים. אטיאס ביקש שוב ושוב ארכות לביצוע הצו. בתחילת אוקטובר פגה הארכה האחרונה שניתנה והשבוע קיבל ארכה נוספת.

מיכל מרגלית מ"גלובס" כותבת, כי הארכה היא עד אוקטובר 2012. דירתו של אטיאס נמצאת ברחוב הקבלן, שבו גרות דמויות בולטות בש"ס. בעבר פורסם כי במרחק שני בניינים מדירתו מתגורר הרב עובדיה יוסף. בבניין שבו גר אטיאס שוכנים גם חברי הכנסת משולם נהרי וחיים אמסלם.

ב-2004 הוגש כתב אישום נגד אטיאס, בגלל בנייה ללא היתר של תוספת ששטחה 19 מ"ר. אטיאס, שעדיין לא היה חבר כנסת, הורשע. בית המשפט קבע כי עליו להתאים את הבנייה להיתרים שניתנו לו. נגד אטיאס הוצא צו הריסה ב-2004. לאחר שהתברר כי הפר את צו ההריסה, הגישה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ירושלים כתב אישום נגדו. כתב האישום הוגש ב-2009 וייחס לו עבירה של אי-ציות לצו ההריסה.

ב-2004 הוגש כתב אישום נגד אטיאס, בגלל בנייה ללא היתר של תוספת ששטחה 19 מ"ר

לדברי משרד המשפטים, המועד לביצוע הצו נדחה בבית המשפט כמה פעמים. בעקבות גזר הדין מ-2004, החל אטיאס בהליכים להכשרת הבנייה. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה דנה בתוכנית שהגיש, שאושרה להפקדה באוגוסט 2010. הוועדה החליטה כי התוכנית תופקד במתכונת מצומצמת ותתייחס רק להרחבות של דירות בבניין. הוועדה הסבירה כי החליטה לקדם את התוכנית למרות עבירות הבנייה לכאורה, משום ש"ביום הדיון בוועדה המחוזית נערך סיור במקום על-ידי מחלקת הפיקוח העירונית של עיריית ירושלים, ולוועדה הוגש דוח שלפיו נאטם הבינוי הלא חוקי לשביעות-רצון יחידת הפיקוח".

מלשכת השר אטיאס נמסר: "מדובר באירוע משנת 2004 (לפני כניסת השר לתפקידים ציבוריים), שפורסם כבר בכלי התקשורת ועוסק בהרחבות שנעשו לדיירים בבניין ובבניינים הסמוכים. בדיונים שנערכו כבר אז בבית המשפט הצר השר על הדרך שבה נעשתה הרחבת הדירה. השופט אישר לדחות את ההליכים, כדי לאפשר הוצאת היתרי בנייה, כפי שנעשה בבניין ובבניינים הסמוכים".

עיריית ירושלים מסרה, כי היא "פעלה ותמשיך לפעול בהתאם להחלטות בית המשפט".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?