הוא לא זכאי

הסבתא נקברה כמוסלמית, הנכד לא מוכר כיהודי

משרד הפנים מסרב להעניק אזרחות על פי חוק השבות ליינר גאשי, שעלה מקוסובו, בטענה שסבתו התאסלמה

שר הפנים, אלי ישי, מנשק את ידו של מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף  14.12.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90שר הפנים, אלי ישי, עם מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

יינר גאשי, בן 28, הגיע לישראל מקוסובו לפני שלוש שנים וביקש לקבל אזרחות מכוח חוק השבות. במשרד הפנים דחו את בקשתו והסבירו כי סבתו התאסלמה ונקברה בבית קברות מוסלמי. במשרד לא התייחסו לכך שבתקופה שבה הסבתא הלכה לעולמה, בימי השלטון הקומוניסטי ביוגוסלביה, כל תושבי העיר שבה גר גאשי נקברו באותו בית קברות.

הרב הראשי של סרביה, יצחק אסיאל, כתב למשרד הפנים והסביר כי הסבתא "נקברה בלי טקס דתי כלשהו, בבית קברות היחיד בעיירה, שבו קבורים כולם..." הוא ציין גם, כי הסבתא "מעולם לא המירה את דתה ולא נישאה בנישואים מוסלמיים. היא נולדה כיהודייה והלכה לבית עולמה כיהודייה".

אמו של גאשי, שעלתה לישראל עם בעלה, הוכרה כזכאית לקבלת אזרחות על פי חוק השבות. כך גם אחותה, בעלה וילדיה, מלבד גאשי. במשרד הפנים הסבירו כי האם קיבלה הכרה לא בזכות אמה, אלא משום שהדור שקדם לה היה יהודי.

גאשי: אני יהודי, יש לי כל הניירות. גם הרבנות הכירה ביהדות שלי. אני לא מבין למה משרד הפנים מסרב להכיר בזה

גאשי פנה לרבנות וביקש לאשרר את יהדותו, כותבת טלילה נשר ב"הארץ". בית הדין הרבני בבאר שבע פסק, על סמך העדויות והמסמכים שקיבל, כי האם ושני ילדיה יהודים. גם הרבנות ברמלה קבעה כי גאשי יהודי.

"אני יהודי ולכן באתי לארץ", אמר גאשי. "יש לי את כל הניירות מכולם. גם הרבנות הכירה ביהדות שלי. אני לא מבין למה משרד הפנים מסרב להכיר בזה". בעקבות הסירוב של משרד הפנים, פנה גאשי לאגף לסיוע משפטי של משרד המשפטים, שהגיש מטעמו עתירה לבג"ץ.

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה: "אמו של יינר גאשי עלתה לישראל בהתאם לחוק השבות, בהיותה נכדה ליהודי. רק לאחר עלייתה לישראל טענה כי היא יהודייה, אולם בדיקה יסודית העלתה כי אין מדובר ביהודייה, כי אם בנכדה ליהודי שאמה התאסלמה".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?