אין כניסה לפנויות

רווקות דתיות דורשות לאפשר להן לטבול במקווה

המרכז לפלורליזם יהודי מבקש משר הדתות, יעקב מרגי, לאפשר לכל אישה לטבול במקווה, בלי קשר למעמדה האישי

מקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickrמקווה טהרה לנשים בירושלים. צילום: zeevveez, flickr

התנועה הרפורמית דורשת מהשר לשירותי דת, יעקב מרגי, להורות למועצות הדתיות בישראל לאפשר טבילה במקווה של כל אישה, בלי קשר למעמדה האישי. במכתב למרגי טוען המרכז לפלורליזם יהודי, הזרוע המשפטית של התנועה הרפורמית, כי ביישובים רבים נמנעת טבילתן של נשים שאינן נשואות.

קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי המועצות הדתיות מבקשות שלא להעניק לנשים פנויות גושפנקה הלכתית לקיום יחסי אישות, אבל בתנועה הרפורמית טוענים שמדובר באפליה המהווה "עוולה אזרחית ועבירה פלילית". עורכת הדין אורלי ארז-לחובסקי מהמרכז לפלורליזם יהודי כתבה למרגי בעקבות פנייה של גרושה הגרה ביישוב קטן בנגב, שלא הורשתה לטבול במקווה שבמקום מגוריה. המתלוננת סיפרה כי במקומות רבים דורשות הבלניות הצגת תעודת זהות להוכחת המעמד האישי כתנאי לטבילה.

המועצות הדתיות מבקשות שלא להעניק לנשים פנויות גושפנקה הלכתית לקיום יחסי אישות

"המקווה הוא מבנה ציבור המופעל על ידי המועצה הדתית לרווחת כלל התושבים, והוא אינו רכושה הפרטי של הבלנית", נטען במכתב. "המקווה נועד לשימושן של נשים תושבות האזור, ולפיכך אין למנוע כניסתה של אישה בשל מעמדה האישי". המרכז לפלורליזם יהודי טוען, כי מניעת הכניסה למקווה מנשים פנויות עומדת בניגוד לחוק איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים. כן נטען במכתב, כי בכפייה של נורמות דתיות שאינן מקובלות על נשים אלה יש משום פגיעה בחופש הדת והמצפון שלהן ובזכותן לכבוד.

ממשרד הדתות נמסר, כי "הפנייה תיבחן אל מול הגורמים הנוגעים בדבר ותשובה תימסר לפונים".

לידיעה המלאהאיך תוכל לפעול?