עיר עם הפסקה

עיריית ירושלים אישרה את החוק שיסגור את העיר בלילות

חוק משמרות הצניעות, שיחייב עסקים ומוסדות תרבות לא לפעול בשעות הלילה, אושר במועצת העירייה בלחץ העדה החרדית

הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא, 13.06.2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

עיריית ירושלים אישרה בשבוע שעבר, בלחץ הסיעות החרדיות, חוק המעניק למועצת העיר את הסמכות לסגור עסקים בלילה. המועצה תוכל לקבוע אזורים שבהם מותרת או אסורה פעילות לילית. כל חריגה מאזורים אלה תחייב קבלת היתר מיוחד. כך יאפשר החוק בעתיד למועצה בעלת רוב חרדי לסגור כליל את אזורי הבידור והבילוי באזורים החילוניים ולפגוע בחיי הלילה בעיר. תרחיש זה אינו דמיוני, שכן בתקופה שבה היה אורי לופוליאנסקי ראש העירייה היו לסיעות החרדיות 14 מתוך 31 חברי מועצה.

על פי החוק, שיזמה יהדות התורה, עסקים לא יפעלו אחרי השעה 23:00 ובתי אוכל ומתחמי תרבות לא יפעלו אחרי חצות. רק במתחמים מיוחדים תותר פעילות בכל הלילה או בחלקו. בכל האזורים החרדיים תיאסר פעילות לאחר חצות. מפת האזורים שאישרה מועצת העירייה תקשה על התפתחות ושינוי של חיי הלילה. בעתיד היא עלולה להקנות לרוב חרדי שליטה מוחלטת בחיי הלילה בירושלים ואף לאפשר סגירה של חלקים נרחבים בעיר.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "מדובר בחוק מסוכן ומיותר, שמוטב היה שלא בא לעולם במתכונתו הנוכחית. החוק יעניק לקואליציה חרדית עתידית את האפשרות לחסל את חיי הלילה של ירושלים ולהפוך לאות קין שיכתים את כהונתו של ניר ברקת כולה. כבר עכשיו הוא פוגע בסוחרים ובצעירים החרדים והופך את העירייה לקבלן משנה של משמרות הצניעות".

מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב: החוק יעניק לקואליציה חרדית עתידית את האפשרות לחסל את חיי הלילה של ירושלים ולהפוך לאות קין שיכתים את כהונתו של ניר ברקת כולה

לדברי רגב, "פתיחת עסקי מזון ובידור בשעות הלילה, כל עוד אינם מטרד משמעותי לסביבת המגורים, חיונית לפיתוח העיר ואינה יכולה להיות קורבן לסחר פוליטי. אין זה מקרה שהסוחרים והצעירים החרדים מעוניינים בפתיחת העסקים, והעסקנים החרדים הם הרוצים בסגירתם בשעה מוקדמת. כוונותיו של ברקת אולי טובות, אך תוצאתן עלולה להיות הרת אסון לעתידה של ירושלים ולחבל בניסיונות העירייה לעצור את ההגירה השלילית של הציבור הלא-חרדי".

משה הלר מציין ב-nrg, כי העירייה קידמה את החוק בשיתוף עם העדה החרדית. העדה החרדית הכריזה מלחמה על עסקים בגאולה ובמאה שערים הפתוחים אחרי 23:00. גם העירייה ביקשה להגביל את שעות פתיחת העסקים בעיר. כך בא לעולם חוק העזר החדש. לדברי הלר, חברי ש"ס במועצת העירייה דווקא התנגדו להצעה.

"דעו לכם שמי שאסר לפתוח חנות בשבת קודש אוסר גם להשאיר חנות פתוחה אחרי 23:00", נכתב במודעות שפורסמו בשכונות החרדיות לקראת הדיון במועצת העירייה. גוף הכשרות של העדה החרדית הודיע לקיוסק "פיצוחים בלי שם", שבשכונת בית ישראל, כי ההכשר שניתן לו בוטל. גם מאפיית "נחמה", שפועלת בסמוך למאה שערים ופתוחה 24 שעות ביממה, עתידה להיפגע מהחוק.

לידיעה ב-nrg

 לידיעה על החוק באתר חדו"שאיך תוכל לפעול?