הפסק מיד את הפעילות הכופרנית

איומים רוססו בביתו של ראש תנועת היהדות ההומניסטית

על קיר ביתו של פרופ' יעקב מלכין בירושלים נכתב "מחיית עמלק". ליד הבית נמצאה סכין ולידה מעטפה, ובה מכתב המאיים כי אם לא יפסיק את פעילותו האתיאיסטית, "דע שאתה בוחר על דעת עצמך להפקיר את גורלך ועתידך"

המושבה הגרמנית בירושלים. צילום: Magister, wikipeduaהמושבה הגרמנית בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: Magister, wikipedia

פרופ' יעקב מלכין, מנהל מכון תמורה ליהדות חילונית-הומניסטית, מצא הבוקר כתובות מאיימות ליד ביתו במושבה הגרמנית בירושלים. על החומה המקיפה את הבית ועל דלתו נכתב "מחיית עמלק" וכן "תהילים קלט כ"א-כ"ד". אלמונים גם ריססו על החומה מגן דוד.

במקום נמצאה מעטפה ולידה סכין, שעליו נכתב "שמות ט"ז י"ד-ט"ו". במכתב שהיה במעטפה נכתב, בין השאר: "זוהי אזהרה עבורך להפסיק מיד כל פעילות אתיאיסטית וכופרנית שאתה מוביל או לוקח חלק בה. עליך לעצור בצורה מוחלטת ומיידית את עיסוקך בהדחת והסתת עם ישראל מאלוקיו". בהמשך נכתב: "באם לא תפסיק פעולותיך... דע שאתה בוחר על דעת עצמך להפקיר את גורלך ועתידך".

האלמוני שאיים על מלכין כתב גם לשכניו: "ברחוב שלכם מתגורר יהודי שידיו מגואלות בדם, יעקב מלכין שמו, שמסתובב יומם ולילה וכל מגמתו לרצוח יהודים". המשטרה פתחה בחקירה.

בפסוקים כ"א-כ"ד במזמור תהילים קל"ט נכתב: "הֲלוֹא-מְשַׂנְאֶיךָ יְהוָה אֶשְׂנָא; וּבִתְקוֹמְמֶיךָ, אֶתְקוֹטָט. תַּכְלִית שִׂנְאָה שְׂנֵאתִים; לְאוֹיְבִים, הָיוּ לִי. חָקְרֵנִי אֵל, וְדַע לְבָבִי; בְּחָנֵנִי, וְדַע שַׂרְעַפָּי. וּרְאֵה, אִם-דֶּרֶךְ-עֹצֶב בִּי; נְחֵנִי, בְּדֶרֶךְ עוֹלָם".

אלון תן עמי, חוקר מקרא מאוניברסיטת תל אביב, אמר ל"הארץ" כי מחברי הגרפיטי התבלבלו וכי כוונתם היתה כנראה

האלמוני שאיים על מלכין כתב לשכניו: ברחוב שלכם מתגורר יהודי שידיו מגואלות בדם... שמסתובב יומם ולילה וכל מגמתו לרצוח יהודים

לפרק י"ז בספר שמות, שבפסוק י"ד בו נכתב: "ַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה, כְּתֹב זֹאת זִכָּרוֹן בַּסֵּפֶר, וְשִׂים, בְּאָזְנֵי יְהוֹשֻׁעַ: כִּי-מָחֹה אֶמְחֶה אֶת-זֵכֶר עֲמָלֵק, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם".

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית אמר בתגובה: "גל הקנאות והאלימות הדתית לא ירתיע את כל העוסקים בטיפוחה של יהדות פלורליסטית. המעשה האלים... רק מוכיח את הצורך הדחוף בקידום חופש הדת והמצפון בישראל".

נשיא המכון למדיניות העם היהודי, אבינועם בר-יוסף, קרא למשטרה להביא לחשיפתם ולהענשתם של המעורבים במעשה הנפשע ושל שולחיהם. "רשויות החוק חייבות ליזום ענישה מרתיעה כדי לשים קץ לרוח הרעה המעודדת מעשים כאלה", אומר בר-יוסף.

מלכין, בן 89, הוא פרופסור אמריטוס בפקולטה לאמנויות ואחד ממייסדי החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. הוא חיבר מאמרים וספרים רבים העוסקים באתיקה הומניסטית חילונית. אחד מספריו הוא "יהדות ללא אל – יהדות כתרבות ותנ"ך כספרות".

"אני אתיאיסט, בן אתיאיסט", אמר מלכין בראיון ל"הארץ" ב-2012. "גם ילדי, פרופ' עירד מלכין והרבה סיוון מס, הם כאלה. גם נכדי. מדובר במסורת משפחתית שהחלה כבר בוורשה שבה נולדתי ובה למדתי בבית ספר אתיאיסטי של הבונד".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?