בדרך לעולם השלישי

מאבדים את המדינה

הפרופ' לכלכלה דן בן דוד וסמנכ"ל חדו"ש שחר אילן מזהירים בכתבה בערוץ 2 מקריסת המשק, אם הגברים החרדים לא יצאו לעבודה

"אנחנו הולכים לכיוון של משק עולם שלישי והעסק הזה הולך להיגמר רע. אנחנו מאבדים פה מדינה בין האצבעות" כך אמר מנהל מרכז טאוב למחקר הפרופ' לכלכלה דן בן דוד בראיון לכתבה על החברה החרדית בערוץ 2. סמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה שחר אילן אמר ש"חלק גדול מאד מהנטל שלעליו מוחה מעמד הביניים נובע מכך שגברים חרדים לא עובדי ולא משלמים מיסים".

לדברי אילן, "יש בערך מאה אלף גברים חרדים שלא עובדים. הנזק שזה גורם לתוצר הלאומי הגולמי הוא בין 5 ל-15 מיליארד שקלים". כתב ערוץ 2 דני קושמרו הציג את נתוני חדו"ש לפיהם סל ההטבות לאברך עם שישה ילדים נע בין 4000 ל-6000 שקלים. ההטבות האלו כוללות קצבת כולל, קצבת הבטחת הכנסה, הנחה בארנונה, תעריף מוזל של ביטוח בריאות וביטוח לאומי, הנחה בגני ילדים ועוד. "חייבים לנקוט עכשיו צעדים שיגרמו לגברים החרדים להשתלב במשק ובשוק העבודה", אמר אילן.

בעדותו בפני ועדת טרכטנברג הצביע אילן על שני צעדים חיונים עיקריים:

• "התניית כל מימון לבתי ספר בתוכנית ליבה. מוסד חינוך שלא ילמד את מה שהמדינה רואה כבסיס הידע המשותף החיוני לכל ילדי מדינת ישראל לא יקבל אגורה. לא יהיה תקצוב חלקי לליבה חלקית.

• "התניית קצבאות והנחות רווחה וסיוע לדיור במיצוי כושר ההשתכרות, כלומר בכך ששני בני הזוג יעבדו או לפחות ינסו לעבוד".

בן דוד צולם לכתבה כשהוא מדבר ברחבת הבימה ליד מאהל המחאה ברוטשילד עם עשרות צעירים. הוא אמר להם: "אז מי לא עובד? בואו נשים דברים על השולחן. שני שליש מהגברים החרדים בגילאי העבודה העיקרים לא מועסקים". בן דוד מסביר שבניגוד לדעה הרווחת שהחרדים תמיד לא עבדו, זה ממש לא כך. שעור אי התעסוקה אצל החרדים גדל פי שלושה מאז שנות ה-70".

לדבריו, "היום מחצית מהילדים בבתי הספר היסודיים הם או ערבים או חרדים. ההישגים של הערבים בישראל הם מתחת לאינדונזיה, מלזיה, תניסיה, מתחת לעולם השלישי. והגברים החרידם גם את זה לא לומדים". לדבריו, "החרדים והערבים הולכים להיות פה רוב, זו המדינה שלכם, תתחילו לקחת אחריות".

embed icon


איך תוכל לפעול?