בית ספר תחת התקפה

חרדים פלשו לבית ספר לבנות דתיות בבית שמש

פלגים קיצוניים בקרב החרדים בעיר מתנגדים למקם את בית הספר בסמוך לריכוזי הציבור החרדי

ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, צילום: Atbannett, wikipediaראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, צילום: Atbannett, wikipedia

עשרות חרדים תושבי בית שמש, המשתייכים לפלגים קיצוניים, פלשו ביום שני לשטח בית הספר הממלכתי-הדתי "אורות" בעיר, בגלל התנגדותם לפתיחתו בשנת הלימודים הקרובה כמוסד חינוכי לבנות בסמוך לריכוזי הציבור החרדי. הורים שבנותיהם לומדות בבית הספר התייצבו מול המפגינים ובין הקבוצות התפתח עימות אלים, שהסתיים רק לאחר שהמשטרה התערבה.

עד לפני כשנתיים פעל בית הספר "אורות בנות", השייך לרשת "שעלי תורה", באזור שרוב תושביו דתיים-לאומיים. קובי נחשוני מציין ב-ynet, שההחלטה למקם את בית הספר לבנות בסמוך ל"אורות בנים", הסמוך לבית שמש ב' החרדית, עוררה סערה בעיר. החרדים התנגדו להקצאת מבנה, הנחשב חלק משכונתם, למוסד ממלכתי-דתי. גם לאחר שהושגה פשרה בעניין נמשכה המחלוקת. החרדים מתנגדים לכך שבבית הספר ילמדו בנות, וכמוהם גם העירייה.

לאחר שהחרדים המתנגדים להעברת בית הספר לבנות למיקום סמוך לשכונתם פלשו לשטחו, הגיעו למקום תושבים דתיים-לאומיים ששרו "התקווה" כדי להתגרות בפולשים. התפתחה תגרה אלימה, שהופסקה על ידי המשטרה.

תושב חרדי המכונה מ' אמר כי כמעט כל הזרמים – גם המתונים – מאוחדים מאחורי ה"קנאים" בעניין זה. גם ראש העירייה מתייצב לצד החרדים. "תהיה מלחמה קשה ביותר, והחרדים יעשו הכל כדי למנוע את פתיחת שנת הלימודים שם – גם אם צריך

תושב חרדי: החרדים יעשו הכל כדי למנוע את פתיחת שנת הלימודים שם – גם אם צריך להתבצר בבית הספר. זה מאבק על זהותה של העיר הזאת

להתבצר בבית הספר. זה לא מאבק על מבנה או על שטח, שנלקח מאתנו בגזל, אלא על זהותה של העיר הזאת", אמר מ'. לטענתו, התנאי להקצאת השטח על-ידי העירייה היה שבמוסד ילמדו רק בנים, אבל ההסכם הופר.

זאב מוסקוביץ' מוועד ההורים של בית הספר "אורות בנות", טען כי המבנה הוקם מכספי משרד החינוך והוקצה על ידי העירייה למוסד זה. לטענתו, ראש העיר החרדי, משה אבוטבול, נכנע לקיצונים ואינו מוכן שבנות ילמדו בבית הספר. לדבריו, במכתב שהעביר לנציגי בית הספר הודה אבוטבול כי הוא מתנגד להעברת "אורות בנות" למבנה המיועד, משום שאינו יכול לערוב לביטחון התלמידות. "לא יאומן שעיר ואם בישראל מתקפלת ככה מול פלג קנאים קיצוניים", אמר מוסקוביץ'. לדבריו, בעבר כבר היו התנכלויות ומעשי ונדליזם בבית הספר.

מעיריית בית שמש נמסר, כי חרף התנגדות קשה של התושבים והפגנות אלימות שקיימו, ראש העיר הסכים להעמיד לרשות בית הספר הדתי מבנה ציבור המיועד לשכונה חרדית. לדברי העירייה, רשת "שעלי תורה" אינה מגלה גמישות ומתעקשת למקם באותו מבנה את בית הספר לבנות.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?