הממ"ד מתחרד?

החינוך הממלכתי-הדתי: יותר קודש, פחות מדעים

הורים לתלמידים בבתי ספר ממלכתיים-דתיים זועמים: משרד החינוך מעדיף לימודי קודש על מקצועות יסוד

תלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך. צילום: david55king, flickrתלמידה מכינה שיעורי בית בתנ''ך (למצולמת אין קשר לכתבה). צילום: david55king, flickr

בתוכנית הלימודים של החינוך הממלכתי-הדתי בשנה הבאה יש העדפה ברורה של לימודי הקודש על פני לימודי חול. הורים רבים שילדיהם לומדים בבתי ספר ממלכתיים-דתיים מתקוממים על התוכנית. הם מתרעמים במיוחד על שלילת שיקול הדעת של המנהלים בקביעת מערכת השעות השבועית. המנהלים נאלצו לקבל את תכתיבי משרד החינוך, כותב תומר ולמר ב-ynet.

תלמידי כיתות א', למשל, ילמדו בשנת הלימודים הקרובה שמונה שעות שבועיות של לימודי קודש, לעומת ארבע שעות שנה שעברה. לימודי המדעים יקוצצו מארבע שעות שבועיות לשעתיים בלבד. תלמיד בבית ספר יסודי ילמד גיאוגרפיה רק בכיתה ה' וייחשף ללימודי אמנות רק שעה בשבוע בכיתה ד'.

הורים רבים ואנשי חינוך מהזרם הציוני-הדתי טוענים כי השינוי מסמל הקצנה של האגף הממלכתי-הדתי במשרד החינוך. "אנחנו לא נגד לימודי הקודש, אך מערכת החינוך חייבת לדעת לאזן אותם עם לימודי החול, אשר מקנים לילדים את הכלים להתקדמות ולהתפתחות מקצועית בעולם המודרני", אמר ל-ynet נועם מורגנשטיין מוועד ההורים בבית הספר "שבטי ישראל" במודיעין.

לימודי המדעים יקוצצו מארבע שעות שבועיות לשעתיים בלבד. תלמיד בבית ספר יסודי ילמד גיאוגרפיה רק בכיתה ה'

הורים המתנגדים לשינוי, תושבי פתח תקוה, מודיעין, ירושלים, רמת גן ותל אביב, החליטו להתאגד ולפעול יחד. קבוצה זו אף שוקלת פנייה לבג"ץ, בניסיון לבטל את ההוראות. דפנה קמינסקי, שגם ילדיה לומדים ב"שבטי ישראל", אמרה למגזין האינטרנט "חדשות מודיעין": "בחרנו בחינוך הממלכתי-הדתי כדי לקבל את לימודי החול כמו בחינוך הממלכתי ולא לימודים תורניים. זה מגוחך שבכיתה א' ילמדו הילדים שש שעות תורה, במקום שלוש, כשהם בכלל לא יודעים לקרוא".

שמואל שטח, מנכ"ל תנועת תורה ועבודה, חושש כי השינוי במדיניות משרד החינוך הוא חלק ממגמת ההתחרדות של בתי הספר הממלכתי-הדתיים. "מדובר בתהליך זוחל ובמגמה מאוד ברורה", הוא אומר.

הרב אברהם ליפשיץ, ראש מינהל החינוך הדתי, מסביר: "מאז ומתמיד תפיסת העולם שלנו היתה ש-40% מהלימודים יוקדשו ללימודי קודש. ההבדל הוא שהשנה החלטנו להעלות זאת על הכתב ולהנחות את מנהלי בתי הספר בצורה מדויקת וברורה".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"חדשות מודיעין"איך תוכל לפעול?