הדמות היהודית נשחקת

עשרות רבנים רפורמים: מצווה להיאבק בחוק החרם

בגילוי דעת שעליו חתמו 85 רבנים ורבות נאמר כי בלי הזכות להביע דעה, לשכנע ולהתארגן לא תהיה תקומה לחברה ולמדינה

הפגנה נגד חוק החרם. צילום: ygurvitz, flickrהפגנה נגד חוק החרם. צילום: ygurvitz, flickr

לאחר שחוק החרם אושר בכנסת, פרסמו עשרות רבנים רפורמים גילוי דעת, שבו הם קוראים לציבור הרחב ולאנשי דת להתגייס לפעולה נגדו. 85 חברי מועצת הרבנים המתקדמים (מר"מ) תוקפים בחריפות את החוק השנוי במחלוקת וקובעים כי "מצווה למחות נגדו ולהיאבק בו עד רדתו".

הרבנים והרבות החתומים על גילוי הדעת מצהירים כי הם מחויבים כלפי אלוהים ואדם לצדק וליושר, לאהבת העם היהודי ולשמירה על דמות מדינתו. לכן הם מתקוממים נגד החוק, שהם מגדירים "צעד מסוכן מאין כמותו במדרון החלקלק, השוחק שוב ושוב את דמותה היהודית ואת איכותה הדמוקרטית של ישראל".

לטענתם, כותב קובי נחשוני ב-ynet, הזכות להביע דעה, לשכנע ולהתארגן היא מהחשובות שבזכויות האדם ובלעדיהן לא תהיה תקומה לחברה ולמדינה. "תומכי ההתנחלות ומתנגדיה, החרדים מפני החרמת

תומכי ההתנחלות ומתנגדיה, החרדים מפני החרמת ישראל ומפני אובדן הדרך – לכולם חייב להיות מקום של חירות בינינו

ישראל והחרדים מפני אובדן דרכנו, ימין ושמאל – לכולם חייב להיות מקום של חירות בינינו", כתבו.

על פי הרבנים הרפורמים, חוק החרם פוגע אנושות בזכויות בסיסית אלה, ולכן "אסור היה לקבלו ואין אדם רשאי להשלים עמו". הם קבעו שתומכי החוק הם "רוב דורסני, המבקש למנוע מבעלי דעה נגדית ומהמחויבים לעמדה מוסרית שונה, לבטאן ולהיאבק עליהן".

במכתב של מועצת הרבנים צוין, כי המצווה למחות על עוול היא מאבני היסוד של תורת ישראל, ולכן על שואפי האמת והצדק כולם – תהיה השקפתם הפוליטית-הציונית אשר תהיה – לשלב ידיים במאבק ולגלות סולידריות עם העתידים להיפגע ממנו. הרבנים הרפורמים קוראים לרבנים מכל הזרמים ולכוהני דתות אחרות בישראל "להתגייס לפעולה חינוכית-דתית לחיזוק הדמוקרטיה הישראלית ולמאבק בזוממים להחריבה".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?