מתנגדי הגיור

פנייה לחיילים לא יהודים: אל תתגיירו

עלון שהופץ ערב שבועות בבית הכנסת: הקריאה לאלפי חיילים להמיר את דתם פוגעת בעם היהודי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו נפגש בלשכתו עם חיילים שעומדים לפני גיור בצהל. 15.12.2010 . צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העתונות הממשלתית באמצעות פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש בלשכתו עם חיילים שעומדים לפני גיור בצה"ל. צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העיתונות הממשלתית, באמצעות פלאש 90

בסוף השבוע שקדם לחג השבועות הופצו בבתי כנסת ברחבי ישראל עלוני הסברה, הקוראים לחיילי צה"ל הלא יהודים שלא להתגייר. את העלונים הפיצו גורמים המתנגדים לגיור הממלכתי, שקראו לחיילים אלה להילחם על זכויותיהם כאזרחים בני דתות אחרות.

יוזמי המהלך טוענים כי המדינה משדלת מאות אלפי עולים להמיר את דתם, והדבר פוגע קשות בהם ובעם היהודי. את העלונים חיבר ארגון "יהודים נגד 'גיור'". הארגון מביע הערכה רבה ל"חיילים הגיבורים הלא יהודים המגינים בחירוף נפש על עם ישראל בארצו". הוא מגדיר חיילים אלה "חסידי אומות העולם" וקובע כי הם זכאים לזכויות אזרחיות ו"לזכויות רוחניות אצל בורא עולם". עם זאת, העלון מבהיר כי החיילים הלא יהודים אינם חייבים להתגייר וכי הדוחפים אותם לכך אינם רוצים בטובתם.

קובי נחשוני מצטט ב-ynet את העלון, שבו נכתב: "לפי ההלכה היהודית, על כל אדם שברצונו להתגייר ולהפוך ליהודי, חלים 613 חוקים. כשיהודי מבטל חלק ממצוות 'עשה' או עושה חלק ממצוות 'לא תעשה', הוא מתחייב בעונשים, לפעמים אפילו בעונשי מוות... חבל שתכניסו את עצמכם למסגרת מחייבת מלאה בחוקים

לפי תפיסתם של מפיצי העלון, הגיור הממלכתי הוא 'המצאה פוליטית' ו'ערבוביה שמסכנת את המשך קיומו של העם היהודי'

 שכזו, בכל תחומי החיים, שקשה לעמוד בה ואינכם חייבים לעמוד בה!"

לפי תפיסתם של מפיצי העלון, הגיור הממלכתי הוא "המצאה פוליטית" ו"ערבוביה שמסכנת את המשך קיומו של העם היהודי". הרבנים המעורבים בגיור הממלכתי הם "מאחזי עיניים". המתגיירים הפוטנציאלים מוזהרים שגם ילדיהם ישלמו את המחיר, משום שלא יוכלו להתחתן בעתיד.

אחד מיוזמי העלון הוא הרב נפתלי שרייבר, שעלה ארצה מאוקראינה בנעוריו והתחנך בישיבות חרדיות בישראל. שרייבר אמר ל-ynet, כי המהלך הוא תגובה לקמפיין הממשלתי לעידוד הגיור והוא חלק מפעילות הסברתית המתקיימת כל העת בקרב ציבור העולים – נגד הגיור. לדבריו, לפעילות שותפים יהודים דתיים וחילונים, וכן לא-יהודים מיוצאי חבר העמים שאינם רוצים להמיר את דתם.

לטובת חיילי צה"ל הלא-יהודים הוא קורא למנות "כומר צבאי", בדיוק כשם שבמדינות אחרות יש רב צבאי המעניק שרותי דת לחיילים יהודים. "אף אחד ברוסיה לא מעלה בדעתו לבקש מיהודי להתנצר כדי להתקדם בצבא", אמר. "אנחנו חייבים להתמודד עם המציאות החדשה של מדינה שיש בה לאומים רבים, ולתת לכל אחד לחיות בכבוד".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?