עושר מוגבל

רשימת עשירי ישראל - מזימה האגדה על המוני מיליונרים חרדים

התקשורת החרדית אוהבת לטעון שהמוני עשירים חרדים משלמים מיסים, ומאזנים את העובדה שחלק גדול מהציבור החרדי לא עובד. לפי דירוג העשירים של "TheMarker", בין המיליונרים הישראלים יש מספר קטן מאד של חרדים

קופות צדקה ברחוב בבני ברק, Whistling in the Dark, flickrקופות צדקה ברחוב בבני ברק, צילום: Whistling in the Dark, flickr

בין עשרת האנשים העשירים ביותר בישראל אין חרדים. כך עולה מדירוג האנשים העשירים בישראל, שמתפרסמת במגזין הכלכלי "TheMarker". החרדי הבולט ביותר ברשימה, לב לבייב, משתייך לעשירייה השנייה של עשירי ישראל והונו נאמד בכמעט מיליארד דולר. לפי ישראל כהן מ"כיכר השבת", שווי נכסיו של לבייב עלה ב-50 מיליון דולר בהשוואה לשנה הקודמת.

הדירוג מגלה כי אין ממש בטענה שהחרדים מרבים להזדקק לה, כאילו יש ייצוג עודף לחרדים ברשימת עשירי ישראל. לפי החרדים, ייצוגם הגבוה ברשימת העשירים מאזן את העובדה שרוב הציבור החרדי אינו עובד ואינו משלם מסים, והעשירים תורמים לצדקה.

אבל לפי מגזין "TheMarker", בישראל אין כמעט חרדים עשירים. בין המיליונרים ברשימה בולטת דמותו של האדמו"ר מגור,

החרדי הבולט ביותר ברשימה, לב לבייב, משתייך לעשירייה השנייה של עשירי ישראל והונו נאמד בכמעט מיליארד דולר

ששווי נכסיו נאמד ב-220-200 מיליון דולר. נכסיו של הרב מורכבים בעיקר מקרקעות רבות באזורי ביקוש גבוהים, בין דרום נתניה לצפון תל אביב.

ברשימה נכללים גם אנשי חסידות גור משה חיים שיינפלד, קבלן מבני ברק, ורעייתו יפה, ששווי נכסיהם נאמד ב-70 מיליון דולר. במועדון המיליונרים נמצא דן גרטלר, המקורב לחסידות נדבורנה ולרב דוד אבוחצירה. שווי נכסיו נאמד ב-130 עד 180 מיליון דולר. רב נוסף שנכלל ברשימת המיליונרים הוא הרב אלעזר אבוחצירה, שלפי המגזין הונו שווה כ-80 מיליון דולר. במועדון המיליונרים נמצא גם איש העסקים מוטי זיסר ששווה בין 50 ל-80 מליון דולר. מניותיו של זיסר ירדו לאחרונה בכ-150 מיליון דולר.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?