הבלוג של אורי רגב

מיהי יהודיה

הממסד החרדי נגד רות המואביה

אילו רות המואבייה הייתה חיה כיום, אף בית דין בישראל לא היה מאפשר לה להתגייר, ודוד המלך לא היה נולד. הממסד החרדי מהווה מחסום כמעט בלתי עביר בדרך ליהדות, וידו קלה מאד על הדק ביטול הגיורים. הגיע הזמן לפרק את המונופול החרדי

גלויית הקמפיין: מי בטל את הגיור של רות? עיצוב: אריה זונשיין, lionwaysגלויית הקמפיין: מי בטל את הגיור של רות? עיצוב: אריה זונשיין, lionways

מה הסיכוי שבית דין חרדי של ימינו היה מאפשר לאם סבו של דוד המלך להתגייר? ואם היה נמצא בית דין מקל שיגייר אותה, מה הסיכוי שהקנאים החרדים לא היו מבטלים את הגיור?

התשובות ברורות. לרות היה סכוי קטן לעבור את דרך היסורים של הגיור. גם אם היתה מצליחה להתגייר, אם מסיבה כלשהי, למשל גירושים, היה המקרה שלה מגיע לבית דין רבני חרדי, סביר שהיה מבטל את הגיור. איזה מזל לעם היהודי שרות חיה לפני שהחרדים השתלטו על הגיור. כיום אלפי ממשיכות דרכה, המבקשות להצטרף לעם היהודי, נאלצות להתחתן בקפריסין או בפראג ולהתמודד עם סימני שאלה המועלים חדשות לבקרים באשר ליהדותן ויהדות ילדיהן.

בעשרים השנים האחרונות מובילה המדינה מאמץ לאומי גדול לשלב בעם היהודי את יותר מ-300 אלף העולים הנחשבים חסרי דת. אלא שהמפלגות החרדיות השותפות בקואליציה והרבנים החרדים השולטים ברבנות הראשית עושים כל מאמץ לחבל בכך. כתוצאה מכך גוירו בשנים האחרונות רק כאלפיים מעולי חבר המדינות בשנה, מספר שמהווה כשלון מוחץ. מתוך גרים אלה 800 מתגיירים בגיורי צה"ל שנתונים עתה למתקפה קשה. גם לאחר הגיור נתקלים הגרים בקשיים ברישום היהדות ובנישואים.

כשלון זה בולט במיוחד לאור העובדה שמדי שנה נולדים לעולים אלה כמה אלפי ילדים שאינם יהודים על פי ההלכה. כלומר לא רק שהמדינה אינה מצליחה להכיל את העולים המוגדרים "חסרי דת" אל העם היהודי, אלא שמספרם הולך וגדל.

במקביל נמשך כבר עשרות שנים המאבק של יהודי התפוצות להכרה בגיורים של כל הזרמים, כלומר להכרה של מדינת ישראל בגיורים של הרוב הגדול של העם היהודי בתפוצות. גם לאחר שבג"צ הורה למדינה להכיר בגיורים רפורמים וקונסרבטיבים לצורך חוק השבות, מדינת ישראל עדין אינה מאפשרת לגרים אלה להתחתן פה.

84% מהציבור בישראל סבורים שהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים לא הצליחו או נכשלו במימוש האתגר הלאומי של גיור עולי ברית המועצות לשעבר

מדיניות זו מנוגדת לחלוטין לרצון רוב הציבור. סקר מכון סמית לאתר חדו"ש מגלה ש-75% מהציבור היהודי בישראל, כולל 60% מהציבור הדתי, מתנגדים לביטול גיורים או להתניית גיור בשמירת שבת וכשרות. 84% מהציבור בישראל סבורים שהרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים לא הצליחו או נכשלו במימוש האתגר הלאומי של גיור עולי ברית המועצות לשעבר. מחקר מדד הדת והמדינה, שערך מכון סמית בקיץ האחרון עבור חדו"ש, מגלה ש-61% מהציבור היהודי בישראל בעד שבירת המונופול האורתודוכסי על הגיור והכרה בכל סוגי הגיור.

הבעיה ברורה: הממסד החרדי מהווה מחסום כמעט בלתי עביר בדרך ליהדות אבל ידו קלה מאד על הדק ביטול הגיורים. לכן גם הפתרון צרך להיות ברור: יש להוציא את השליטה בשערי העם היהודי מידי הרבנות ובתי הדין הרבניים הנשלטים בידי החרדים. במקום רודנות המונופול הנשלט על ידי החרדים, יש להכיר בגיורים של כל הזרמים. רק כך נוכל להבטיח שאחינו עולי ברית המועצות לשעבר יתקבלו ליהדות ברצון ולא ירימו ידיים עוד לפני תחילת התהליך, בשל דרך הייסורים, ההשפלות והעמדת פנים שדורשת מהם הרבנות. הצעד הזה אינו רק חיוני והכרחי לישראל ולגרים, הוא גם יחזק את מעמד היהדות ואת הקשר בין יהדות התפוצות לישראל.

לכן פתחה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון בראשותי לקראת שבועות בקמפיין אינטרנט לקראת חג שבועות בסיסמה "מי ביטל את הגיור של רות". במסגרת הקמפיין קוראת העמותה לגולשים לשלוח מיילים לראש הממשלה בנימין נתניהו בקריאה לשים קץ למחדל הגיור הלאומי, להכיר בגיורים של כל הזרמים ולעצור את ביטולי הגיורים. חג השבועות הוא הזמן להזכיר לכולנו ולראש הממשלה במיוחד את המצווה "ואהבתם את הגר".

למשלוח המיילים לראש הממשלה.

המאמר פורסם לראשונה באתר makoאיך תוכל לפעול?